Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Adana haberleri > Dedektör satmak yasal, izinsiz arama yapmak yasak
Adana Haberlerini Takip Et

Dedektör satmak yasal, izinsiz arama yapmak yasak

Güncelleme : 06 Temmuz 2011 12:20
Dedektör satmak yasal, izinsiz arama yapmak yasak

Türkiye’de define avcılarının en önemli aracı dedektör cihazını satmanın yasak olmadığı ancak dedektörle define aramanın yasak olduğu belirtildi.
Adana’da dedektör satışı yapan Depar Elektronik'in sahibi Razen Çelik, dedektörle resmi kazı aramak için müzeden izin alınması gerektiğini söyledi.
Metal ve madden aramak gibi çok geniş fonksiyonları olan dedektörün genellikle define aramada kullanıldığını belirten Çelik, geniş tarihi ve kültürel zenginliğe sahip Çukurova’da binlerce definecinin bulunduğunu ifade etti.
Cihazların 500 ile 12 bin lira arasında değişen fiyatlardan satıldığını açıklayan Çelik, görüntüleme cihazlarının ise 8 ila 42 bin euroya pazarlandığını kaydetti.
Dedektörün piyasada elektronik cihaz olarak satışının yasak olmadığını vurgulayan Çelik, “Ama kullanımı yasak. Bu durum biz bayiiler için büyük bir çelişki. Ya bu aletin satışını yasaklayacaksın. Cihazın satışı serbest ise kullanımı neden sınırlanıyor?”dedi.
Birçok definecinin arama yaparken bilinçsizce tarihi dokuya zarar verdiğini dile getiren Razen Çelik, “Böyle bakınca yasağın bir mantığı var. Ama cihazın satışı yasak değil. Tuhaflık da burada.” diye konuştu. Define aramanın birçok kişide 'tutku' haline geldiğini aktaran Çelik, detektörün toprakta 1,5 metreye varan derinlikteki her türlü metalle ilgili sinyal verdiğine dikkat çekti.
Çelik, definecilerin bulduğu her türlü tarihi eseri müzeye götürmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Adana haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir