Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Ankara haberleri > Tanık Yüzbaşı Darbe Girişiminden Yargılanan Timine Sahip Çıktı: Yaptıkları Her Şeyin Sorumlusu Benim
Ankara Haberlerini Takip Et

Tanık Yüzbaşı Darbe Girişiminden Yargılanan Timine Sahip Çıktı: Yaptıkları Her Şeyin Sorumlusu Benim

Güncelleme : 20 Mart 2017 17:40
Ankara
Tanık Yüzbaşı Darbe Girişiminden Yargılanan Timine Sahip Çıktı: Yaptıkları Her Şeyin Sorumlusu Benim

Özkan ARSLAN/ANKARA,
Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki celsesinde Semih Terzi ile birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı'na giden personeli belirleyen ve daha önceki duruşmalarda sanıkların tanık olarak dinlenmesini istediği Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz dinlendi.

TABUR KOMUTANI FATİH ŞAHİN GÜLEREK 'İHTİLAL YAPILDI' DEDİ

Tanık Ahmet Kemal Yılmaz, Diyarbakır'da bulundukları sırada Ankara'ya gitme emri aldıklarını ve emrin kendine saçma geldiğini belirterek, "Saat 21.30 sıralarında Kilis'teki bir devremi arayıp, 'Suriye'de bir olay mı var?' diye sordum. Ankara'ya neden gittiğimizi anlamaya çalışıyordum. Bu emri aldığımızda bizim tanklardan, olanlardan haberimiz yoktu. Daha sonra internette köprülerin tutulduğu ve uçakların alçak uçuş yaptığı yönünde bilgiler öğrendik. Ben bunun, terör saldırısı ihtimali üzerine güvenlik tedbirleri olduğunu düşündüm. Havaalanında iken Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin gülerek, 'ihtilal yapıldı' dedi. Ben bunun şaka olduğunu düşündüm. Ancak bir süre sonra darbe söylentileri çıkınca Fatih Şahin'den şüphelenmeye başladım" diye konuştu.

MİHRALİ 'BİZ PARALELCİLERE MÜDAHALEYE Mİ GİDİYORUZ' DİYE SORDU

Yılmaz, "Bütün bunları değerlendirince yanımdaki Mihrali Üsteğmene (davanın sanığı) 'Bu paralelcilerin darbesi' dedim. Bunun üzerine Mihrali, 'Yani biz paralelcilere müdahale etmeye mi gidiyoruz' diye sordu. Evet yanıtını alınca Mihrali sevinerek ellerini ovuşturdu. Ama bunları duyan Tabur Komutanının yüzü bembeyaz oldu" diye ifade verdi.

SEMİH TERZİ'Yİ UÇAKTA GÖRÜNCE RAHATLADIM

Ankara'ya gidecek birinci ve üçüncü timin tecrübesinden dolayı seçilmiş olabileceğini anlatan Yılmaz, "Ben Tabur Komutanı Şahin'in tavırlarından şüphelendim. Semih Terzi'nin uçağa binmesiyle biraz rahatladım. Çünkü Terzi ÖKK'da arayıp da bulamayacağınız bir komutandı. Uçakta Fatih Şahin beni Terzi'nin karşısına oturttu. Şahin bana, 'aşağı inince çatışmaya hazır mısın' diye sordu. Ben 'hazırım' dedim. Bana tekrar 'emin misin' diye sordu. Bu yaşadıklarım kafamda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Mihrali Üsteğmene 'bazı terslikler var ama tabura bir şey yansıtma' dedim.

Fatih Şahin tekrar beni yanına çağırıp, 'inince uçağın emniyetini alın' dedi. Ben 'askeri havaalanına gidiyoruz neyin önlemi' dedim. 'Her şey olabilir' diye karışlık verdi. Ben de 'üniformalı asker ve polis bizim için tehdit mi?' diye sordum. 'Olabilir' diye karşılık verdi. Bu konuşmalara Semih Terzi tepki vermeyince ondan da şüphelenmeye başladım" diye konuştu.

SEMİH TERZİ İLE GİDEN EKİBİ BEN BELİRLEDİM

Uçağın inmesine yakın Fatih Şahin'in kendisine, "İnince Özel Kuvvetlere helikopterle gideceğiz. Tek helikopter varsa bir grup, iki varsa iki grup, daha fazla helikopter varsa hep birlikte gideceğiz. İlk etapta gidecekleri belirle" dediğini ifade eden Yılmaz, "İlk altı kişiyi belirledikten sonra ikinci grubu çıkışa yakın kişilerden seçtim. Uçak indikten sonra belirlediğim 14 kişi ön kapıdan, diğer personel rampadan indik. Bu sırada ben Semih Terzi'yi izlemeye başladım. Helikopterler kalktıktan sonra yanımda tuttuğum 6 adamla karanlık bir noktaya gittim ve internete girerek ne olup bittiğini anlamaya çalıştım. Saat 02.28'de aradığım Fırat Çelik Albay bana Terzi'nin hain olduğunu söyledi. Daha sonra Mihrali'yi aradım. O bana ÖKK'da olup biteni anlattı. Saat 02.54'de Zekai Aksakallı ile telefonla görüştüm. Bana Ümit Bak ve Mehmet Ali Çelik'in hain olduğunu ve vurulmaları emrini verdi. Helikopterle ÖKK'ya gitmek istedim izin vermedi. Ben Mihrali'yi tekrar aradım Albay Ümit Bak, Binbaşı Fatih Şahin ve Yarbay Mehmet Ali Çelik'in derdest edilmesini, 'direnirlerse ayaklarından vur' diye emir verdim" diye konuştu.

DARBEDEN YARGILANAN PERSONELİNE SAHİP ÇIKTI

Yılmaz, Fatih Şahin'le birlikte darbe girişiminden yargılanan personelin emirleri yerine getirdiklerini belirterek, "Bütün emirleri benden aldılar. Yaptıkları her şeyin sorumlusu benim. Emirleri ben verdim. Onlar emirleri uyguladılar. Sorumlulukları bana ait" diye konuştu.

Duruşma Yüzbaşı Mehmet Ali Yılmaz'ın ifade işlemleriyle devam ediyor.

 

Doğan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Ankara haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir