Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Artvin haberleri > Arhavi HES nöbetinde
Artvin Haberlerini Takip Et

Arhavi HES nöbetinde

Güncelleme : 13 Ağustos 2012 00:50
Anahtar kelime giriniz

Arhavi Konaklı ve Kemerköprü Köylerine yapılması düşünülen Kavak HES projesine tepkiler artarak devam ediyor.Heslere karşı her iki köy halkının ortaklaşa kurduğu kamp yerine bu sefer komşu ilçemiz Fındıklı’dan ve “ Derelerin Kardeşliği Platformu”ndan destek ziyareti vardı.

Dün akşam yapılan ziyarette, önce sinevizyon gösterileri, ardından Heslerle ilgili bilgilendirme konuşmaları yapıldı.

Konuşmasının başında köylüler adına Hamdi Gökdeniz, “Bu hareket, başlangıçta çevreye duyarlı ve köyünü çok seven birkaç arkadaşla başlatıldı.Fakat kısa bir süre sonra civar köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından bir onur ve mücadele kampı haline getirildiğini söyleyerek; “Bizler, Hesler hakkında köyde yaşayan vatandaşlarımıza bilgi verdikçe katılımın bundan böyle de artacağını” belirtti.

Daha sonra “ Derelerin Kardeşliği Platformu “ sözcüsü Ömer Şan söz alarak, burada olmaktan ve Arhavi halkının suyuna, deresine, doğasına sahip çıkmasından son derece mutlu olduğunu belirtti. Sularımızın ticarileştirilmek istendiğini, uluslararası şırketler ve onun işbirlikçi yerli sermeye ilerde içeceğimiz suyumuza bile göz dikmiştir. Heslere karşı verdiğimiz hukuksal mücadelelerde alınan kazınımlar nedense fiiliyatta halktan yana değil yine sermayeden yana sürmektedir. Hatta halkın can ve mal güvenliğinden sorumlu olan ve halk için var olan polis ve jandarmanın halkı koruması gerekirken, halkın karşısında olması çok üzücü” dedi

Şan, Heslerin elektrik üretimi için yeterli debisi olmayan yerlere dahi kurulması düşündürücü diyerek. “Bu gibi kamu yararı olmayan sözde yatırımların devlet bütçelerinden hak etmedikleri bir nemalanmaya götürüleceğini ve bunun yine suyundan edilmiş olan vatandaşın sırtından ödeneceğini belirterek, bizleri enerjiye karşı olan insanlar olarak lanse ediyorlar. Biz enerjiye karşı değiliz . Bizler yaşam alanlarımızın elimizden alınmasına karşıyız. Bizim yaşam alanımızın alternatifi yok. Fakat enerjinin alternatifi çok. Ve bunun çözümünü de vatandaş değil devlet yapmalıdır.” dedi.


ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Artvin haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir