Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Batman haberleri > At ve eşekler son anda kurtuldu
Batman Haberlerini Takip Et

At ve eşekler son anda kurtuldu

Güncelleme : 15 Nisan 2011 16:00
Batman
At ve eşekler son anda kurtuldu

Kozluk Kaymakamlığı, Jandarma Komutanlığı ve İl Çevre Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından kesilmek için çalınan at ve eşekler kurtarıldı. Bir kamyon dolusu eşek ve at çalan şahıslar, Batman-Kozluk karayolunda jandarma kontrolüne rast gelince, hayvanları bırakıp kaçtı. Hırsızlar tarafından kamyondan boşaltılan hayvanların çoğu aşırı yağışlardan dolayı meydana gelen selde telef oldu.

Geri kalan hayvanlar ise sel sularında oluşan adacıkta 2 gün boyunca mahsur kaldı. Vatandaşların durumu jandarmaya ve Türkiye Hayvan Hakları Federasyonu'na bildirmesinin ardından bölgeye giden ekipler 15 hayvanı kurtardı. Kurtarılan hayvanlar Kozluk Kaymakamlığı'na getirilerek daha sonra Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne teslim edildi. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından teslim alınan hayvanların Raman Dağı'nda bulunan ve bazı hayvanların korunduğu alana götürüldüğü belirtildi.

Önce karınları doyurulan eşekler daha sonra avlanma yasağı olan güvenlik bölgesindeki mera alanlarına bırakıldı. Çevre ve Orman İl Müdürü İskender Sünger ile Batman Doğayı Koruma Derneği Başkanı Hüseyin Güzel, kesime götürülen ve tesadüfen kurtarılan eşeklerin serüvenini anlattı. Çevre ve Orman İl Müdürü İskender Sünger, "3 gün önce bir kamyon dolusu eşek nereye gittiğini bilmediğimiz bir şekilde Kozluk ilçesi yakınında jandarma kontrolünü görünce eşekleri en yakın bir köye bırakmışlar muhtemelen bunların kaçak kesim oldukları söyleniyor. Köye yakın bir yerde sel sularının yükselmesiyle bir adacıkta mahsur kalan eşekleri köy muhtarları ile beraber kurtardık. Kamyon tutarak bu eşekleri Doğu Raman'a getirerek onları kurtarmış olduk" dedi.

Batman Doğayı Koruma Derneği Başkanı Hüseyin Güzel ise jandarma aracılığıyla 10 eşeğin mahsur kaldığı bilgisini aldıklarını ve bunların kesim için çalınırken bırakıldığını öğrendiklerini belirtti.


ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Batman haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir