Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Bolu haberleri > Bolu'nun Göynük Ilçesine 'sakin Şehir' Unvanı
Bolu Haberlerini Takip Et

Bolu'nun Göynük Ilçesine 'sakin Şehir' Unvanı

Güncelleme : 20 Nisan 2017 17:25

- BOLU'nun tarihi konaklarıyla ünlü ilçesi Göynük, Türkiye'den 11 şehrin üye olduğu Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Birliği'ne üye oldu. 
Göynük, doğal dokusu ve tarihi yapılarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Tarihi İpek Yolu koridorunda yer alan Göynük; doğa, inanç ve kültür turizmiyle ilgi görürken, geçen yıl yaklaşık 500 bin turisti ağırladı. Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği Başkanı Kemal Kazan, ilçeye gelen ziyaretçi sayısında son dönemde önemli artış olduğunu söyledi. Başkan Kazan, şöyle konuştu:
"Ayaş’tan Sapanca’ya uzanan İpek Yolu koridoru, doğa, inanç ve kültür turizminde cazibe merkezi olmaya hazırlanıyor. Turizm potansiyelimizdeki artışı, doğal, kültürel, tarihi ve geleneksel değerlerimizi koruyarak sürdürebilir kılma anlayışı ile karşılamak üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Turizm, hem Göynük hem de İpek Yolu’ndaki diğer lokasyonlar için ekonomik açıdan büyük bir katma değer. Restorasyonu tamamlanan Zafer Kulesi, inanç turizminin merkezi konumundaki Akşemseddin Türbesi ve turizme kazandırdığımız konaklarımız ile Göynük bugün turizmde önemli bir çekim merkezi. Yine Ayaş’tan Sapanca’ya uzanan İpek Yolu koridorunda bulunan 17 destinasyon da gerek mimari dokuları gerekse korunmuş doğal güzellikleri ile gezilip görülmesi gereken merkezler."
Başkan Kazan, ilçenen 'sakin şehir' unvanı almasını da değerlendirerek, "Göynük, Çubuk ve Sünnet Gölleri başta olmak üzere sahip olduğu eşsiz doğası, türbe, camileri ve asırlara meydan okuyan tarihi mimarisi ile hem doğa hem de kültür turizmine hizmet ediyor. Amacımız sakin şehir unvanına değer görülen zenginliklerimizi koruyarak tanıtmak" dedi.

Doğan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Bolu haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir