Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Bursa haberleri > Devecikonağı Barajı Yıl Sonuna Faaliyete Geçiyor
Bursa Haberlerini Takip Et

Devecikonağı Barajı Yıl Sonuna Faaliyete Geçiyor

Güncelleme : 04 Ağustos 2012 15:35
Devecikonağı Barajı Yıl Sonuna Faaliyete Geçiyor

Mustafakemalpaşa Devecikonağı köyünde Emet Çayı üzerine inşa edilen hidroelektrik santrali yıl sonunda elektrik üretimine başlayacak.

Yapımına 2010 yılı Eylül ayında başlanan Devecikonağı Hidroelektrik Santrali'nde incelemelerde bulunan Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik yetkililerden bilgi aldı. Ziyarete AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ve M. Kemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut da katıldı.

Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, Devecikonağı Barajı Döllük-Güllüce Sulama Projesi kapsamındaki büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekerek, “Hatta ihtiyaç duyulan suyu sağlarken bu suyun enerjisinden de faydalanmak amacıyla projelendirilmiş ve tesis edilmiştir. Devecikonağı Barajı mansabında 7 metre derinliğe kadar nehir taraması yapılarak mansap su seviyesi düşürülmüş ve bu sayede su altında kalan tarım alanları azaltılmıştır. Bu şekilde hem projenin olumsuz sosyal etkileri ve hem de kamulaştırma maliyetleri en aza indirilmiştir. Aynı zamanda enerji üretimi de artırılmıştır.” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı da santralde gelinen son durumu incelemek istediklerini belirterek, “Ülkemiz ve bölgemiz adına gurur duyuyoruz, inşası bittiğinde 28 megavat gücünde burada bir işletme olacak. Tabi bu işletme Döllük –Güllüce sulama hattıyla entegre bir şekilde çalışacak. Bu manada hem bir taraftan elektrik üretirken, hem de tarımsal sulamaya hizmet verecek bir baraj olacak.” şeklinde konuştu.

Barajın 2012 yılı Kasım veya Aralık aylarında hizmete gireceğini bildiren Matlı, şunları söyledi: “Dünyada en büyük problem enerji açığını aşmak, bu konuda Türkiye'de çok ciddi manada dış kaynak kullanmak zorunda ve cari açığımızın en büyük kısmını enerji darboğazı oluşturuyor. Bu hidroelektrik barajın üretime geçmesiyle hem cari açığımıza katkı, hem de doğal kaynaklarımızın kullanılması açısından çok başarılı bir hizmet olacak.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Bursa haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir