Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Bursa haberleri > İl genel meclis üyelerinin özlük hakları iyileştirilecek
Bursa Haberlerini Takip Et

İl genel meclis üyelerinin özlük hakları iyileştirilecek

Güncelleme : 11 Aralık 2011 13:17
İl genel meclis üyelerinin özlük hakları iyileştirilecek

CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, İl Genel Meclisi üyelerinin özlük haklarını ve çalışma şartlarını iyileştiren yasa teklifi hazırladı.
İlhan Demiröz’ün hazırladığı yasa teklifi, 5302 sayısı İl Özel İdaresi Kanunu ile 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını içeriyor. CHP Milletvekili Demiröz’ün hazırladığı kanun teklifine göre, İl Özel İdaresi Kanunu’nun 24’üncü maddesinde yapılacak değişiklikle 'huzur hakkı' ödemeleri iyileştiriliyor.
Teklifle mevcut kanunda, İl Genel Meclisi Başkanı’na 6 bin, diğer meclis üyelerine 2 bin 200 olan gösterge rakamının, İl Genel Meclisi başkanı için 10 bin 600, diğer meclis üyeleri için 10 bin 200 gösterge rakamına çıkarılması öngörülüyor.
Yine aynı maddeye eklenen teklifle “İl genel meclisi üyelerinin zorunlu hallerde katılamamaları ve izinli sayıldıkları durumlarda huzur hakkında kesinti yapılmaz” hükmü getiriliyor. İlhan Demiröz’ün hazırladığı yasa teklifinde 24’üncü maddeye İl Genel Meclisi üyelerinin çalışmalarını kolaylaştıracak şu hükümler ekleniyor:
“Merkez ilçe dışından gelerek meclis toplantılarına, komisyon toplantılarına katılan; il dışı toplantılara görevlendirilen il genel meclis üyelerine yol masrafı, gündelik konaklama ve yemek masrafı il özel idaresi bütçesinden ödenir. Parti grup başkanlıklarına 237 Sayılı Taşıt Kanunu’nda belirtilen şartlara uygun olarak birer hizmet taşıtı temin edilir. Taşıt alım, bakım, onarım, vergi vs. masrafları İl Özel İdaresi bütçesinden ödenir. Bu madde gereğince il genel meclisi üyelerine verilecek yol masrafları, gündelik konaklama ve yemek masrafı miktarının toplamı ile parti grup başkanlıklarına temin edilen taşıt masrafı her yıl bütçe ile tespit olunur. İl genel meclisi üyeleri taleplerine göre bir sosyal güvenlik kurumu ile ilişkilendirilir. Bu ilişkilendirme il genel meclisinin görev süresini aşamaz. Sosyal güvenlik prim ve benzeri giderlerden kurum karşılıkları il özel idaresi bütçesinden karşılanır.”

İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNE HUSUSİ PASAPORT
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz’ün hazırladığı yasa teklifi, Pasaport Kanunu’nun 14’üncü maddesinde de değişiklik öngörüyor.
Teklifle mevcut kanundaki “Büyükşehir il ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi damgalı pasaport verilir” hükmü, “Büyükşehir il ve ilçe belediye başkanlarına, İl Genel Meclisi üyelerine görevleri süresince hususi damgalı pasaport verilir.” şeklinde değiştiriliyor.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Bursa haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir