Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Bursa haberleri > Rahvan Atları Yarışlarının Sonuçları Belli Oldu
Bursa Haberlerini Takip Et

Rahvan Atları Yarışlarının Sonuçları Belli Oldu

Güncelleme : 21 Nisan 2013 17:46

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 9. düzenlenen ‘Osman Gazi'yi anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri’ kapsamında, Yunuseli Mahallesi'nde gerçekleştirilen geleneksel Rahvan Atları yarışlarının sonuçları belli oldu.

Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Rahvan At Yarışları, Yunuseli Mahallesi'ndeki kurban pazarında gerçekleştirildi. Yaklaşık 120 atın yarıştığı ve 10 kategoride gerçekleştirilen yarışlar kıyasıya bir mücadeleye sahne olurken, alanı dolduran vatandaşlar gün boyu büyük heyecan yaşadı. Yarışların yapılacağı alana sabahın erken saatlerinde gelen atlar, yarış öncesi at sahipleri ve jokeyler tarafından alanda ısınma koşuları yaparken, yarışları izlemeye gelen vatandaşlarda zaman zaman atlara binme fırsatı buldu. Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar yaşatılan koşu geleneğinin sürdürüldüğü program, rahvan atlarının kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

Yunuseli Kurban pazarındaki alanda düzenlenen yarışların başlamasından önce bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkan Vekili İsmail Kuş, nisan ayının ilk haftası başlayan Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri'nin son ayağı olan rahvan at yarışlarına olan ilginin her geçen yıl arttığını söyledi. Osmangazi Belediyesi olarak fetih şenlikleri kapsamında düzenlenen rahvan at yarışlarının bu yıl büyük bir coşku ile gerçekleştirildiğini belirten Kuş, “Bir atasözü vardır. Geçmişini unutan bir millet yok olmaya mahkumdur diye. Biz de, şan ve şerefle dolu geçmişimizi bir nebze olsun hatırlatmak, geleneklerimizi yaşatmak için, Osmangazi’yi anma ve Bursa’nın fethi şenlikleri kapsamında, unutulmaya yüz tutan köy düğünleri, rahvan at yarışları gibi etkinlikler gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Osmangazi’yi anma ve Bursa’nın fethi şenlikleri kapsamında gerçekleştirilen rahvan et yarışlarına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Başkan Vekili Abdullah Karadağ, Osmangazi Belediye Başkan Vekili İsmail Kuş, Başkan Yardımcıları Halil Döner, İsmail Selimoğlu, Kenan Akan ile belediye bürokratları ve binlerce vatandaş katıldı. Yarışları izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, “Ecdada sahip çıkmak, ecdadın yolundan gitmek bu. Bunu en güzel şekilde gerçekleştirenleri yürekten kutluyorum. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar ve Rahvan At Yetiştiricileri Derneği Başkanı İhsan Gür olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başta Bursa olmak üzere, ecdadımızın bize bıraktığı mirasımıza sahip çıkıp, yaşatmak için elimizden geleni yapacağız” dedi

Bu yılki geleneksel rahvan at yarışları baş, baş altı, tozkoparan, deste, küçük orta, büyük orta, 3’lü taylar, 4’lü taylar, yerli doludizgin ve arap dolu dizgin olmak üzere 10 ayrı kategoride gerçekleştirildi. Yoğun katılım nedeniyle 5’erli gruplar halinde yapılan elemeler sonunda ilk ikiye giren atlar, daha sonra birincilik için piste çıktı. Büyük bir heyecana sahne olan yarışlarda dereceye giren isimler belli oldu. Baş yarışını Ayhan Karakuş, başaltı yarışını Nurettin Yüce, Büyükorta yarışını Rıdvan Zambak, küçükorta yarışını Ayhan Karakuş, deste yarışını Mustafa Sertkaya, 4'lü taylar yarışını Orhan Uslu, 3'lü taylar yarışı Mustafa Çetin, tozkaparan yarışını Eşref Yavuz, yerli doludizgin yarışını Nalbant Enver Öztürk, arap doludizgin yarışını Tarık Dikencik kazandı

Yarışmada birinci olan baş ata 5 bin TL, başaltı ata 4 bin TL, büyük orta ata 3 bin 400 TL, küçük orta ata 3 bin TL, deste ata 2 bin 500 TL, 4’lü taylar 2 bin TL, 3’lü taylar bin 200 TL, tozkoparan bin 600 TL, Arap Doludizgin bin 200 TL, Yerli Doludizgin bin TL ödül verildi.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Bursa haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir