Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Diyarbakır haberleri > Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç 4 Yıllık Faaliyetleri Stk'larla Paylaştı
Diyarbakır Haberlerini Takip Et

Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç 4 Yıllık Faaliyetleri Stk'larla Paylaştı

Güncelleme : 16 Mayıs 2012 17:13
Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç 4 Yıllık Faaliyetleri Stk'larla Paylaştı

Dicle Üniversitesi yönetimi tarafından Sivil Toplum Kuruluş (STK) temsilcilerine yönelik bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Sosyal tesisler havuz başında gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, rektör yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Arıca, Prof. Dr. Aytekin Sır, Prof. Dr. Aslan Bilici, Genel Sekreter Prof. Dr. Sabri Eyigün, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Tuna, Basın Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Hakan İnce katıldı. 20 STK temsilcisinin katıldığı toplantıda 38 yıllık bir geçmişi olan Dicle Üniversitesi yönetimini, devraldıkları günden buyana, hem üniversite hem de Diyarbakır ve bölge için hayati önem taşıyan yatırımlar yaptıklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, 4 yılın bir değerlendirmesini yaparak, bundan sonraki hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu. Kurumsallaşmaya verdikleri öneme dikkat çekerek, bunu mükemmellikte kararlılık ödülü ile taçlandırdıklarını açıklayan Rektör Saraç, Sivil Toplum Kuruluşları (STK), kamu, özel kuruluşlar ile olan ortaklıklara değindi. Akademik kadronun, 1265'ten 1762'ye çıkarıldığını kaydeden Saraç, fakülte sayısının 10'dan 13'e, araştırma merkezlerinin ise 8'den 21'e yükseltildiğini anlattı. Öğrenci sayısının 13 bin 500'den, 24 bin'e ulaştığını kaydeden Saraç, öğrenci sayısı çok olan üniversitelerin uzaktan eğitim kapsamında verdikleri eğitim ile bu sayıyı zenginleştirdiklerine dikkat çekti. Dicle Üniversitesi bünyesinde İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) ile uzaktan eğitime geçtiklerini ileten Saraç, uzaktan eğitimin ilerde diğer bölümlerde de uygulanacağını ifade etti.

Üniversite bünyesinde 4 yıl içerisinde düzenlenmiş olan bilimsel, sosyal ve sportif faaliyetlerden söz eden Saraç, öğrencilerin elde etmiş olduğu başarıları paylaştı. Yurt dışında çok sayıdaki üniversite ile gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına da vurgu yapan Saraç, yürütülen değişik projeler kapsamında öğrencilerin, yurt dışına gönderildiğini ifade etti. Dicle Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin, 7'den 77'ye her kesime hitap eden kursları ile çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Saraç, özellikle son dönemde Kürtçe, Osmanlıca, Süryanice, Arapça alanlarında açtığı kurslarla gündeme geldiğini söyleyerek 41 alanda devam eden kurslara dikkat çekti. Dicle Üniversitesi Senatosu'nun, Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Edebiyatı Bölümü bünyesinde Kürt Dili Edebiyatı Anabilim Dalının açılmasına karar verdiklerini açıklayan Saraç, "Senato, ayrıca Tıp Fakültesi ve Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi bünyesinde de Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasını karara bağladı. 25 Nisan 2012 tarihinde toplanan Dicle Üniversitesi Senatosunda değerlendirilen her iki konu da oybirliği ile kabul edildi. Alınan karar ile Edebiyat, Eğitim ve Tıp Fakültelerinde Kürtçenin öğretilmesi için çok önemli adımlar atılmış oldu" dedi.

Üniversite hastanesinin 952 yatak ile hizmet vermeye devam ettiğini, 100 adet yataklı çocuk hastanesinin hizmete girdiğini açıklayan Saraç, 10 yıldan fazladır yapımı devam eden kardiyoloji hastanesinin tamamlanarak, hizmete sokulduğunu belirtti.

110 yataklı 9 bin metrekare kapalı alana sahip Acil Travmatoloji Hastanesi'nin inşasının devam ettiğini ileten Saraç, üçüncü basamak yoğun bakım sayısının 8 yataktan 180 yatağa, toplam yoğun bakım yatak sayısının 267'ye çıkarıldığını anlattı. Avrupa Birliği, TÜBİTAK, DPT, DÜBAP ve benzeri projelerin sayısının son üç yılda yüzde 70 oranında bir artış gösterdiğine vurgu yapan Saraç, bundan sonraki hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu. Saraç, yaptığı sunumun ardından STK temsilcilerinin düşüncelerini önemsediklerini, ele ele verildiği takdirde hem üniversite adına hem Diyarbakır adına yapılacak kültürel değerlerin olduğunu ifade ederek, Diyarbakır adına yapılacakları tartışmaları gerektiğini ve oluşan kötü imajı birlikte sileceklerini vurguladı.

İlk olarak söz alan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Şehabettin Aykut, hastanenin tanıtımı ve doktorların reklamının eksikliğinden bahsederek, Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nin daha fazla tanıtılması gerektiğini ifade etti. İş adamı Mehmet Ali Altındağ ise özeleştiri yaparak, Diyarbakır'ın medyada yanlış tanıtılmasında kentin insanının da hatası olduğunu ve Diyarbakır'ın güzelliğinin sadece lafta kaldığını dile getirdi. Herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini vurgulayan Altındağ, özellikle şehir girişinin diğer şehirlere göre sönük kaldığını söyleyerek, Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'a 4 sene içinde yaptıkları faaliyetler için teşekkür ederek, yeni yönetimde de kendilerini görmek istediklerini vurguladı.

Sağlık sektöründeki hedeflerinden bahseden Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Diyadin Gezer, üniversite ile kent bileşenlerinin iletişim kopukluğuna değindi. Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Alaattin Korkutata, yapılan etkinlikler için teşekkür ederek, üniversite hastanesi otoparkında oluşan yığılma için çözüm istedi.

İş adamı Ali Koca da iş camiası adına kendilerine çok iş düştüğünü ifade ederek, Dicle Üniversitesi yönetimini başarılarından dolayı kutlayarak, zaman zaman oluşan haksız eleştirilerin olabileceğine değindi.

Toplantıda son olarak söz alan Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu "Zaman içinde diğer şehirlerle kendimizi kıyaslıyoruz. Diyarbakır'ın geçmişine baktığımızda çok büyük badireler atlattığını görüyoruz" diye vurgulayarak, Diyarbakır'ın önemli kaynakları ve sıkıntıları olduğunu, herkesin çabasıyla şehre yarar sağlanacağını sözlerine ekledi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ise yaptıkları işlerden dolayı aldıkları takdir ve teşekkürlerin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek, kendilerine düşen her türlü görev de ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Diyarbakır haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir