Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Edirne haberleri > Türkiye'nin Çeltik Ambarında Hasat Başladı
Edirne Haberlerini Takip Et

Türkiye'nin Çeltik Ambarında Hasat Başladı

Güncelleme : 13 Eylül 2017 17:14

Ünsal YÜCEL/ İPSALA (Edirne), (DHA)- TÜRKİYE'nin çeltik (pirinç) ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Edirne'nin İpsala İlçesi'nde hasat, törenle başladı.
İpsala'da tava hazırlanması, su verilmesi, çeltik tohumu ve gübre ekimiyle uzun bir yetiştirme sürecinin ardından başaklara dolan çeltiğin biçerdöverlerle hasadına başlandı. İpsala Ovası'ndaki İbrahimağa mevkiinde düzenlenen törene İpsala Kaymakamı Ali Uysal, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek, İpsala Ziraat Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Darcan, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, kurum amirleri, oda ve borsa yöneticileri ile çok sayıda çeltik üreticisi katıldı.
İpsala Kaymakamı Ali Uysal, buğday ve ayçiçeğinde olduğu gibi çeltikte de rekoltenin yüksek olduğunu belirterek, "Bölgemizde yaklaşık 200 bin dekar alanda çeltik ekimi yapılırken, yaklaşık 150 bin ton pirinç üretiliyor. Bölgemizde bilinçli Amerika, İtalya seviyesinde üretim yapan çiftçilerimiz bulunuyor. İleriki yıllarda zirai ilaç üretimini de bu bölgede yapabilirsek çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek, Türkiye'nin çeltik ihtiyacının yüzde 40'ını Edirne'nin karşıladığını belirterek, "Çeltik, ülkemiz için çok önemli. Ülkemizde 1 milyon 160 bin dekar çeltik ekilişi var. Geçen yıl 920 bin çeltik üretimi gerçekleşti. Bu yıl da aynı oranlarda rekolte bekliyoruz. İpsala çeltik üreminde çok önemli yere sahip. Edirne Türkiye'de çeltik üretiminin yüzde 40'ını karşılıyor. Edirne'de 450 bin dekar çeltik ekili, İpsala'da da 200 bin dekar çeltik ekilişi mevcut. Türkiye'de son 10 yılda çeltik ekilişinde artış oldu" diye konuştu.
İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar da çeltiğin bölge tarımı açısından en önemli ürün olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"Biz çeltik üreticileri, az bir destekle Türkiye çeltik üreticisinin tamamını karşılayacağız. Bundan dolayı gerekli olan maliyet kazanç oranının dengeli olması yeterlidir. TMO'dan beklentilerimiz olduğunu açıkça söylemekteyiz. Maliyet raporu hazırladık bu yıl. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına gönderdik. Bizim Osmancık cinsi pirinç kilogram maliyetimiz 1 lira 76 kuruştur. Bunun üzerine yüzde 30 kar payı ilave edilerek 2 lira 30 kuruş beklenti içerisindeyiz."
Konuşmaların ardından dualarla kurban kesilerek, biçerdöverler çeltik hasadına başladı.

Doğan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Edirne haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir