Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Gaziantep haberleri > Dönem Artık Teknolojiye Duyarlı Ev Yapma Dönemi
Gaziantep Haberlerini Takip Et

Dönem Artık Teknolojiye Duyarlı Ev Yapma Dönemi

Güncelleme : 05 Kasım 2012 13:23
Dönem Artık Teknolojiye Duyarlı Ev Yapma Dönemi

Son dönemlerde müteahhitlerin, mühendislerin, mimarların ve inşat firmalarını vatandaşlar için yaptıkları ev, büro, ofis ve iş alanlarındaki binaların teknolojik özellikleri taşıması sektörün ne kadar hızlı geliştiğini gösteriyor.

İnşaat sektöründe “akılı bina, kendini koruyan bina” gibi gelişmelerin yaşanması bu alanda çalışanları yeni arayışlara itiyor. Bu doğrultuda hareket eden kurum ve kuruluşlar, Yeşil Evler, Pasif Ev Teknolojileri, Çevreye Duyarlı Yapılar gibi birçok yeniliklere imza atıyorlar.

Gaziantep İpekyolu Kalkınma Ajansı 2011 Mali Destek Yılı kapsamında, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan “Gaziantep Yeşil Ev Projesi” faaliyetleri devam ediyor.

Program kapsamında “Yeşil Ev Projesi”nin tanıtımı yapılırken, pasif ev teknolojileri, yeşil bina sistemleri ve çevreye duyarlı yapılar hakkında eğitim seminerleri düzenlendi. Eğitim seminerlerinde Yeşil Ev Projesi’yle ilgili tanıtımı projenin teknik koordinatörü Yeşil Bina Uzmanı Yüksek Mimar Seda Müftüoğlu yaparken, Pasif Ev Teknolojileri, Yeşil Bina Sistemleri ve Çevreye duyarlı yapılar hakkındaki sunumu Yeşil Bina Uzmanı Endüstri Yüksek Mühendisi Ömer Moltay yaptı.

Sektörün artık çok geliştiğini ve ortaya teknolojik yapıların çıktığını belirten Yüksek Mimar Ömer Moltay, sektörde artık teknolojinin birçok özelliklerinin kullanıldığını söyledi. Bu özelliklerin insanların yaşam şartlarını daha kolay kıldığını vurgulayan Moltay, bu doğrultuda yaşam kalitesinin de yükseldiğini kaydetti.

Yüksek Mimar Seda Müftüoğlu ise, bu sektörde görev yapanlara sektör ile ilgili seminerlerinin devam ettiğinin, ilk eğitim Gaziantep Üniversitesinin Mühendislik Dekanlığında üniversitedeki akademisyenlere, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencilerine verildiğini, ikincisinin ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bahriye Üçok toplantı salonunda gerçekleştiğini kaydetti. Müftüoğlu, bu toplantıya Gaziantep Ticaret Odası’ndan, Sanayi Odası’ndan, İl Özel İdare’den, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden, İpekyolu Kalkınma Ajansı’ndan, Gaziantep Üniversitesi’nden, Şahinbey ve Şehitkâmil Belediyelerinden konusunda uzman kişilerin katıldığını söyledi.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Gaziantep haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir