Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Gaziantep haberleri > Gaziantep'te "Oyun Ve Oyuncak Müzesi" Açıldı
Gaziantep Haberlerini Takip Et

Gaziantep'te "Oyun Ve Oyuncak Müzesi" Açıldı

Güncelleme : 06 Nisan 2013 17:22
Gaziantep
Gaziantep'te

Gaziantep'te Türkiye'nin 4'üncü "Oyun ve Oyuncak Müzesi" açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, müzenin açılışında, Gaziantep'in her alanda örnek bir kentleşme sergilediğini söyledi.

Şehrin, Anadolu kentleri içerisinde kendi kaynağı ve girişimcisiyle sanayileşmesini gerçekleştiren nadir illerden biri olduğunu belirten Özaslan, "Bunun yanı sıra kültür ve sanat alanında yaptığı yatırımlar da gerçekten çok önemli. Gaziantep, Anadolu'da örnek bir il" dedi.

Oyuncak müzesi kavramının son 50 yılda Avrupa'da oldukça geliştiğini vurgulayan Özaslan, Avrupa'da yaklaşık 400 oyuncak müzesi bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'de İstanbul, Antalya ve İzmir'den sonra 4'üncü oyuncak müzesinin Gaziantep'e açıldığını bildiren Özaslan, şöyle konuştu:

"Çocuklara yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. O açıdan müzeciliği son derece önemli buluyorum. Sadece müze değil, yanındaki atölyeler de gençlerimizin, çocuklarımızın kültür ve sanat alanında yetişmeleri ve gelişmeleri açısından son derece önem taşıyor."

Vali Erdal Ata ise şehirdeki belediyelerin diğer illerdekilerden farklı olduğunu ve kültür sanat faaliyetlerine önem verdiklerini dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de dünyada ülkelerin değil, artık şehirlerin yarıştığını belirtti.

Bey Mahallesi'nde açılan müzenin bulunduğu yer hakkında bilgi veren Güzelbey, mekanın Antep Savunması'na şahitlik yaptığını ifade etti.

Ayrıca Bey Mahallesi'nin Atatürk'ün de nüfusa kayıtlı olduğu mekan olduğunu vurgulayan Güzelbey, mahallede son 10 yılda önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılışını gerçekleştirdikleri müzeyi gezdi.

Çocukların oyuncak yapması için atölyenin de bulunduğu müzenin açılışına çocukların yanı sıra büyükler de ilgi gösterdi.

Muhabir: Zerin Özdilek / Veli Gürgah

Anadolu Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Gaziantep haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir