Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Hatay haberleri > Gadir-i Hum Bayramı
Hatay Haberlerini Takip Et

Gadir-i Hum Bayramı

Güncelleme : 02 Kasım 2012 08:50
Hatay
Gadir-i Hum Bayramı

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla, Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği (ALİYAD) Başkanı Nasrettin Eskiocak'ı ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, bayramların, kırgınlıkların unutulduğu, yaşlıların, komşuların hatırlandığı ve millet olma bilincinin yenilendiği özel günler olduğunu belirtti.

Bu özel günde başta Alevi vatandaşlar olmak üzere herkesin bayramını tebrik eden Lekesiz, şöyle konuştu:

"Bugün buraya Alevi kardeşlerimizin mübarek gününü paylaşmak için geldik. Çok özel bir ilde yaşıyoruz. Nisan ayı geliyor Hristiyan vatandaşlarımızın Yumurta Bayramını yaşıyoruz. Zaman geçiyor Musevi kardeşlerimizin bayramı geliyor onu paylaşıyoruz. Üç beş gün önce de hem Cumhuriyet Bayramımızı kutladık hem de Kurban Bayramını. Bugün de yine hep beraber Alevi vatandaşlarımızın Gadir-i Hum Bayramını kutluyoruz.

Yüzyıllardır Alevi'siyle Sünni'siyle, Hristiyan'ıyla Musevi'siyle hep beraber kardeşçe yaşayan Hatay, hoşgörü açısından dünyada parmakla gösterilen illerimiz arasında yer alıyor. Bu hoşgörü ortamının oluşmasında katkıda sağlayan herkese teşekkür ediyorum."

ALİYAD Başkanı Nasrettin Eskiocak da, Vali Lekesiz ve beraberindekilerin kendilerine yapmış olduğu ziyaretle bayram sevinçlerine bir başka bayram sevinci daha kattıklarını ifade etti.

İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ise, bu bayramın sadece Alevilerin değil tüm Müslümanların özel günü olduğunu vurguladı.

Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin de günün anlam ve önemi belirten birer konuşma yaparak herkesin bayramını kutladı.

Konuşmaların ardından, ziyarete gelen misafirlere bayramın özel yemeği olan "Hirisi" ikram edildi.

Ziyarette Lekesiz'e, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Eşref Torun ile İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç eşlik etti.

Muhabir: Hatay

Anadolu Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Hatay haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir