Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Hatay haberleri > Suriye’de Tır’ları Yanan Nakliye Şirketleri Mağdur
Hatay Haberlerini Takip Et

Suriye’de Tır’ları Yanan Nakliye Şirketleri Mağdur

Güncelleme : 29 Kasım 2012 15:33
Suriye’de Tır’ları Yanan Nakliye Şirketleri Mağdur

Geçtiğimiz temmuz ayında Türkiye’den yükledikleri malları Suriye’ye götürmek için Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan ancak Suriye’nin Bab-ul Hava Sınır Kapısı’nda yaşanan çatışmalar sonucunda yakılan Türk TIR’larının sahipleri, sigorta ve kasko şirketlerinin Suriye’yi garanti dışındaki ülke olarak gösterdiklerini ve bu nedenle yanan TIR’larının karşılığı olarak ödeme yapmadıklarını söyledi.

Nakliye firması sahipleri, yanan TIR’ları nedeniyle en az 210 bin lira zararda olduklarını belirttiler. Yanan TIR’ın kullanılamaz halde olduğunu ve hala garajda beklediğini ifade eden firma yetkilileri, alacakları olan paranın bir an önce kendilerine teslim edilmesini istediler. Olayın yaşandığı gün 2 TIR’larının yağmalandığını, birisinin de içindeki yükle birlikte yakıldığını söyleyen nakliye şirketi sahibi Faruk Kızgın, zararlarının çok büyük olduğunu söyledi. Kızgın, “19 Temmuz’da Cilvegözü Sınır Kapısı’nı kullanarak Dubai ve Suudi Arabistan ülkelerine ihracat taşıdığımız 3 aracımız vardı. Bunların ikisi Ba-ul Hava gümrüğünde kaçırılarak gasp edildi. Bir tanesi de olay yerinde yakıldı. Aracımız halı yüklüydü” dedi.

Yanan aracın sigorta ve kaskosunun yapıldığını da anlatan Kızgın, “Aracımızın SMR sigortası vardı. Kasko ve sigorta şirketleri Suriye’yi garanti dışındaki ülke olarak gösterdiklerinden ödeme yapmıyor. Burada mağduruz. Bizim gibi 8 firmanın aracı var, aynı şekilde onlara da ödenmiyor” diye konuştu.

Yanan aracın değerinin 210 bin TL olduğunu, krediyle alınan aracın hala taksitlerini ödediklerini dile getiren Kızgın, “Aracın değeri 210 bin TL. Çekici ve dorse 2010 model. Her ay düzenli şekilde taksitlerini ödüyoruz biz bu araçların” dedi.

Mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen nakliye şirketi sahibi Rıfat Kızgın ise şunları kaydetti:

“Suriye’de yaşanan vahşetin açıkçası arkamızdaki aracın yanmasıdır. Bizler mağdur durumdayız, kasko şirketi hiçbir şekilde ödeme yapmadı. 210-250 bin lira değerinde aracımız yanmış, şu anda atıl durumda. Mağduruz, devletimizden acil bir yardım bekliyoruz.”

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Hatay haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir