Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Iğdır haberleri > Iğdır'da "çerçicilik" geleneği devam ediyor
Iğdır Haberlerini Takip Et

Iğdır'da "çerçicilik" geleneği devam ediyor

Güncelleme : 10 Nisan 2011 12:16
Iğdır'da "çerçicilik" geleneği devam ediyor

Teknolojinin gelişmesi, köylerde de pazar ve marketlerin kurulmaya başlamasıyla birlikte tarihin en eski meslek gruplarından biri olan gezgin satıcılar, köyleri ziyaret ederek, buralarda çeşitli ürünlerin takas usulü veya normal olarak satılması anlamına gelen çerçiciliğin yavaş yavaş yok olmaya yüz tuttuğundan şikayetçi. Sayıları gün geçtikçe azalsa da Iğdır'da bazı vatandaşlar geçimlerini halen çerçicilik yaparak devam ettiriyor. Ancak çerçicilik yapanlar da gelecek nesillere bu mesleğin kalmayacağı görüşünde.

Özellikle kırsal alanda yaşayanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasında hayati öneme sahip olan gezgin satıcılar, Iğdır'da köyleri tek tek dolaşarak, tas, tabak, giysi, temizlik malzemesi gibi çok farklı ihtiyaç maddesini tezgahında bulunduruyor.

Çerçicilerden bazıları mesleği at arabasıyla yaparken, ata bakmanın zor olduğunu belirten ve bunun içinde at arabası yerine kamyonet kullanan satıcılara da rastlamak mümkün.

Kamyonuyla hem çerçicilik hem de hurdacılık yaptığını belirten Okan Karaduman, ''Şehirden aldığım bardak, ev eşyaları, giysi, temizlik malzemesi ve diğer ihtiyaçları kamyonete yükleyerek, Iğdır'ın birçok köyüne götürüp satıyorum. Bununla geçimimi sağlamaya çalışıyorum. 10 yıldır bu mesleği yapıyorum. Eskiden at arabası ile yapıyordum, ata bakmak zor olduğundan kamyonet aldım. Artık bununla yapıyorum'' dedi.

Artık eskisi kadar para kazanamadıklarını söyleyen Karaduman, ''Şehirdeki fiyatlarla aynı satıyoruz. Çok iş olmuyor ama genelde yumurta, peynir, hurda karşılığı takas yapıyorum. Günlük duruma göre 10-20 lira arası para kazanıp geçinmeye çalışıyorum. Günde 3 köy ancak gezebiliyorum'' diye konuştu.

Satıcılardan ihtiyaçlarını karşılayan köylüler de durumdan memnun olduklarını ifade ederek, her ihtiyaç için şehre gitmek zorunda kalmadıklarını söyledi.

 

Anadolu Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Iğdır haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir