Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > İstanbul haberleri > Agâh’tan Ehl-i Beyt sevgisi üzerine yeni eser
İstanbul Haberlerini Takip Et

Agâh’tan Ehl-i Beyt sevgisi üzerine yeni eser

Güncelleme : 05 Aralık 2011 11:15
Agâh’tan Ehl-i Beyt sevgisi üzerine yeni eser

Tasavvuf müziğine besteci ve yorumcu kimliğiyle emek veren Agâh’ın Muharrem ayına özel single çalışması, Moral Prodüksiyon’dan çıktı.
Ehl-i Beyt sevgisi üzerine kurgulanmış “Gül Goncaları” ismini taşıyan single Türkçe ve Arapça iki eserden oluşuyor. İlk eser, Kâhyazâde Ârif’in, Ehl-i Beyt sevgisini, “Kurretü’l ayn-ı Habibi Kibriyasın ya Huseyn, Gonca-i gülşen saray-ı Mustafasın ya Huseyn” şeklinde mısralara döktüğü, Hacı Ârif Bey’in bestelediği Kurretü’l Ayn (Göz Nuru) ismini taşıyor.
İkinci eser ise; “Ey Fatıma, ey Zehra, ey kıymetlilerin, nurluların annesi / İsmin kalbimizde derinde saklı, sevinç ve huzur içinde ol / Bizler de senden rızanı diliyoruz” sözleriyle içli bir yakarış. Beste ve güftesi anonim olan Ya Ümmü’l Hasen (Ey Hasan’ın Annesi) isimli ilahi de, sanatçı Agâh’ın icrasıyla hayat buluyor.
Tasavvuf müziği sanatçısı Agâh, “Gül Goncaları” isimli çalışması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Hz. Peygamber (a.s.m.)’in Mü’minlere vasiyet ettiği Ehl-i Beyt’inden, gözünün nuru, gül goncası torunlarından Hz. Hüseyin’in, Yezit ve askerlerince 10 Muharrem 61 yılında, acımasızca şehit edildiği Kerbela olayı, sadece İslam tarihinin değil, belki de insanlık tarihinin en acı vakıalarından biridir. Bu sebeple ‘matem ayı’ da dediğimiz bu ayda yaşadığımız hüzn-ü kederin tezahürü olarak bu iki eseri dinleyicilerimizle paylaşmak istedik.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika İstanbul haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir