Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > İstanbul haberleri > Araç muayene istasyonlarına jandarma operasyonu
İstanbul Haberlerini Takip Et

Araç muayene istasyonlarına jandarma operasyonu

Güncelleme : 12 Aralık 2011 11:20
Araç muayene istasyonlarına jandarma operasyonu

İstanbul'da araç muayene istasyonlarında rüşvet karşılığı araçlara sağlam raporu verildiğine yönelik soruşturma kapsamında aralarında muayene istasyonu çalışanlarının da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Jandarmanın tespitlerine göre aynı durumda olan 347 araç için 150 ile 2 bin 400 TL arasında değişen oranlarda komisyon alındığı ve şüphelilerin son bir ay için yaklaşık 140 bin TL haksız kazanç elde ettikleri belirtildi.
Yaklaşık 8 ay önce İstanbul İl Jandarma Komutanlığı görevlilerine ulaşan bilgi ve şikâyetler doğrultusunda soruşturma başlatıldı. Büyükçekmece, Silivri ve Arnavutköy ilçeleri başta olmak üzere araç muayene istasyonlarında muayeneden geçemeyecek durumda olan araçlara rüşvet karşılığı sahte belge düzenlendiği iddia edildi. Ekiplerin tespitlerine göre aralarında araç muayene istasyonu çalışanlarının da bulunduğu şüphelilerin para karşılığında belge düzenlikleri ve bu sayede 347 aracın aynı şekilde denetimden getirilmesi için anlaşıldığı belirlendi.
8 ay boyunca jandarmanın sürdürdüğü çalışma operasyona dönüşerek ilgili ilçelerdeki adreslerde yapılan aramalarla 11’i muayene istasyonu çalışanı, 8’i iş takipçisi 19 kişi gözaltına alındı. Yapılan tespitlere göre sadece son bir ay içinde tespit edilen haksız kazanç miktarının 140 bin TL’yi bulduğu ortaya çıktı.
14 ayrı adrese yapılan operasyon ile gözaltına alınan kişilerle birlikte 58 adet araç muayene evrakı, 82 adet banka havale dekontları, 32 adet not kâğıdı, 5 adet ajanda ile 53 adet muhtelif evraka el konuldu.
Mahkemeye sevk edilen 19 şüpheliden, 17'si tutuklandı.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika İstanbul haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir