Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > İstanbul haberleri > Makine Sektöründe Nitelikli Teknik Eleman Yetiştirme Projesi
İstanbul Haberlerini Takip Et

Makine Sektöründe Nitelikli Teknik Eleman Yetiştirme Projesi

Güncelleme : 24 Mart 2013 15:17
İstanbul
Makine Sektöründe Nitelikli Teknik Eleman Yetiştirme Projesi

İSTANBUL (A.A) - Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) tarafından makine sektöründe nitelikli teknik eleman olarak tabir edilen çalışanların bilgi ve deneyimlerinin artırılması ve sektöre Avrupa Birliği standartlarının kazandırılması "Takım Tezgahları VOC-Test Merkezi'nin Kurulması ve İşletilmesi Projesi" geliştirildi.

Derneğin yazılı açıklamasına göre, proje, gerekli altyapı çalışmalarının ardından "TİAD Mesleki Test Merkezi" adı altında faaliyetlerine başladı. AB tarafından finanse edilen "Mesleki Test Merkezi", TİAD koordinatörlüğünde, Hollanda'nın teknik yeterlilikler ve işgücü piyasasının gereksinimleri konusunda uzman vakfı Stichting Kenteq KBB'nin ortaklığında ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Romanya'da yerleşik araştırma kuruluşu INMA ve Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Teknik Eğitim Gelişim Merkezi'nin (METGEM) iştirakçiliği ile yürütülüyor.

Projeye göre, makine sektöründe çalışanlar, teorik ve pratik olarak iki kısımdan oluşan sınava girecek ve başarılı olduklarında sertifika alacak. Bilgilerini teorik ve pratik olarak geliştirecek sektör çalışanları, AB ülkelerinde çalışma olanağı da yakalayacak.

TİAD Mesleki Test Merkezi tarafından verilen "mesleki yeterlilik belgesi" sayesinde makine sektörü başta olmak üzere tüm sanayi sektörlerinin kalifiye elemanlarla çalışması hedefleniyor.

Bayrampaşa'da kurulan TİAD Mesleki Test Merkezi'nde pilot sınavlar başladı. Projenin bitiş tarihi olan 23 Haziran 2013 öncesinde gerçekleştirilen pilot sınavlara girenlerden ücret talep edilmezken, sınavlara her yaş grubundan sektör çalışanları katılabiliyor.

TİAD, 2015 yılına kadar 2 bin 500 kişiye mesleki yeterlilik belgesi vermeyi planlıyor.

Muhabir: Andaç Hongur

Anadolu Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika İstanbul haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir