Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > İzmir haberleri > Gümrük Müdürü'ne kadın rüşveti
İzmir Haberlerini Takip Et

Gümrük Müdürü'ne kadın rüşveti

Güncelleme : 18 Ocak 2012 16:16
Gümrük Müdürü'ne kadın rüşveti
İzmir'de düzenlenen gümrük operasyonunda gözaltına alınan Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B.'ye, göz yumduğu işlemler karşılığında, beş yıldızlı otellerde ve masaj salonlarında kadınlarla aşk geceleri düzenlendiği, bunun teknik takip sırasında ortaya çıktığı öne sürüldü. N.B.'nin, gümrük müşavirliği firmaları adına polise görevliler gönderdiği, onlar için el altından mahkemelere savunmalar hazırladığı, ayrıca istediğini yapmayan personelinin de tayinini çıkardığı ileri sürüldü. Bu arada zanlılardan Z.E.'nin, rüşvet olarak cep telefonu aldığı anların ise gizli çekimle kaydedildiği ortaya çıktı.

İzmir'de Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü'ndeki görevlilerin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya yazdıkları mektubun ardından başlayan soruşturmada, Gümrük Başmüdürü N.B., aynı birimde müdür yardımcısı olan H.Y., Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde şube müdürü M.Ö., aynı müdürlükte memur olan Z.E., gümrük müşavirliği firması sahibi olan AK Parti İzmir İl Yöneticisi N.S.B., diğer bir gümrük müşavirliği firması sahibi İ.Ç., firma çalışanları T.D., F.Ö., Y.Ç., E.G., Ç.U., H.B. gözaltına alındı.

RÜŞVET İÇİN KADIN GÖNDERİLMİŞ
Gözaltındaki 12 zanlıya yönelik polisin fiziki ve teknik takibi bilirkişi raporlarına da yansıdı. Şebekenin en dikkat çeken ismi ise Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B. oldu. Gümrük müşavirlik firması sahibi olan İ.Ç.'nin, teknik takibe takılan konuşmalarında, sık sık İzmir'in Çankaya semtindeki lüks masaj salonunda ve Ankara'daki 5 yıldızlı lüks otellerde N.B. için kadınlarla aşk geceleri düzenlediğinin ortaya çıktığı öne sürüldü. Telefon kayıtlarında, N.B.'nin bir oteldeki 1202 numaralı odaya, beklediği kadın misafirinin gelmediğini söylediği İ.Ç. ile konuşmalarının ve ardından İ.Ç.'nin bu konuyla ilgili başkasıyla yaptığı telefon görüşmelerinin yer aldığı belirtildi.

SAVUNMA HAZIRLAYIP, TAYİN ETTİRMİŞ
N.B.'nin ayrıca geçen yıl polisin düzenlediği operasyonda, bağlantı kurduğu firmaların tonlarca cevizine el konulmasının ardından, kendisine bağlı şube müdürünü bilgi alması için Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderdiği öğrenildi. Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B'nin ayrıca, polisin operasyonları sonrasında mallarına el konulan firmalar için mahkemeye sunulmak üzere, kendi bilgisayarında savunma metinleri hazırladığı, şebeke elemanlarıyla geçinemeyen ve isteklerini yapmayan personelini de tayin ettirerek, baskı altında tuttuğu iddia edildi. Yardımcılarından birisini bu nedenle Bursa'ya tayin ettirdiği öne sürüldü.

RÜŞVET ANI KAMERADA
Bu arada zanlılardan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde görevli Z.E.'nin de rüşvet alırken gizlice görüntülendiği öğrenildi. Teknik takipte şebeke elemanlarının istediği doğrultuda, yurtdışından getirilen ve sağlık yönünden uygun olmayan gıda maddelerine olumlu rapor verdiği belirtilen Z.E.'nin, bunun karşılığında firma çalışanıyla gittiği bayide cep telefonu alması ve paranın da çalışan tarafından ödenmesi, polisin takibi sırasında gizlice kaydedildi.

15 GÜMRÜK ÇALIŞANININ İFADESİ ALINDI
Bu arada gözaltındaki zanlıların yanı sıra şüpheli olarak 15 Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü çalışanının da ifadesinin alındığı öğrenildi. Bu kişilerin ifade vermelerinin ardından savcının talimatıyla serbest bırakıldığı bildirildi.
Sessiz bir gece için (İlan)


ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika İzmir haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir