Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > İzmir haberleri > İzmir’de Minibüsçüler De Toplu Ulaşım Sistemine Dahil Olacak
İzmir Haberlerini Takip Et

İzmir’de Minibüsçüler De Toplu Ulaşım Sistemine Dahil Olacak

Güncelleme : 19 Mayıs 2013 11:07

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, minibüsçü esnafının, toplu ulaşım sistemine katılması için çalıştıklarını söyledi. Yasa gereği ücretsiz ve indirimli taşınan yolcuların parasını kuracakları bir havuza aktaracaklarını kaydeden Kocaoğlu, havuzdan minibüsçülerin de taşıdığı yolcunun parasını alacağını belirtti.

Aziz Kocaoğlu, Buca Kaynaklar’da İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası’nın düzenlediği pikniğe katıldı. CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Aytun Çıray, Mehmet Ali Susam ve CHP İl Başkanı Ali Engin’in de katıldığı piknikte, minibüsçülerin İzmir’deki toplum ulaşım sistemine dahil edilmesi konusu gündeme geldi.

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, Başkan Kocaoğlu ile üç yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım sistemine entegreyi sağlamak için çalıştıklarını ancak 90 dakika içerisinde yasa gereği ücretsiz veya indirimli binen yolcudan zarar edecekleri için sistemi hayata geçiremediklerini belirtti.

Mutlu'dan sonra söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, minibüsçülerin de toplu ulaşım sistemine katılmasını sağlayacak çözüm yoluyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Minibüsçü esnafının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 9 yıldır zarar görmediğini ve bundan sonra da kesinlikle görmeyeceğini belirten Kocaoğlu, "Minibüsçü esnafının kazanılmış haklarının kalıcı olması için ve bir statüye bağlanması için üç, dört senedir ciddi bir mücadele veriyorum. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Her ay bir mesafe kat ediyoruz. Kanunen serbest taşınanların ne kadar olduğunu belirleyebilmemiz için elektronik karta geçmemiz gerekiyordu. Bu konuda meslek grupları ile birlikte mutabık kaldık. 30 Haziran’a kadar bu iş halloluyor. Böylelikle yasa gereği ulaşımdan ücretsiz yararların sayısını, hangi meslek grubunda olduklarını tespit edebileceğiz. Sağlıklı düzenleme için buna ihtiyacımız var." diye konuştu.

"PARAYI HAVUZDAN ALACAKLAR"

Belediyelere verilen yasal görev çerçevesinde bazı meslek gruplarını ücretsiz, öğrencileri de indirimli taşıdıklarının altını çizen Kocaoğlu, "Bizim istediğimiz bir havuz kurmak. Bu havuzda metro, ESHOT, İZBAN, İZULAŞ, İZDENİZ’in yanı sıra minibüsçüler de yer alacak. Minibüsçüler anlaştığımız bedel üzerinden bu yolcuları taşıyacak. Çünkü yasa minibüsçüye ücretsiz taşıyacaksın demiyor. İçişleri Bakanlığı’na, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na yazı ile başvurduk. Elektronik biletle elde edeceğimiz bilgiler Ağustos ayında elimizde olur. O zaman ben her ay 'Şu meslek grupları için şu kadar parayı ulaşım havuzuna koyuyorum' diyebileceğim. Ulaşım havuzuna parayı koyma yetkisini aldığımız zaman herkesin hakkını vereceğiz. Bunu yaptığımız zaman minibüsçülerin çalışma süresi en az 30 – 40 yıl uzayacak Bizim hedefimiz de bu.” dedi.

İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Taner Uğuz, Başkan Kocaoğlu’na plaket takdim etti.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika İzmir haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir