Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > İzmir haberleri > İzmir'deki şehir dönüşüm çalışmalarında sıra Gürçeşme’ye geldi
İzmir Haberlerini Takip Et

İzmir'deki şehir dönüşüm çalışmalarında sıra Gürçeşme’ye geldi

Güncelleme : 02 Şubat 2012 10:35
İzmir'deki şehir dönüşüm çalışmalarında sıra Gürçeşme’ye geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’nin ardından Gürçeşme heyelan bölgesinde de yıkımlara başladı. 20 milyon liralık proje sonunda 120 binanın yıkılacağı alanda, Kadifekale’de olduğu gibi yeşillendirme çalışmaları yapılacak. Heyelan bölgesinde bulunan Kadifekale’de 2007 yılından bu yana bin 861 binayı kamulaştırarak yıkan Büyükşehir Belediyesi, Gürçeşme heyelan bölgesinde de yıkımlara başladı. Bölgedeki 120 binadan 86’sının kamulaştırması tamamlandı ve 45 tanesi yıkıldı.

Birinci derece deprem kuşağında olan İzmir’de 1,5 hektarlık Gürçeşme heyelan bölgesindeki binaların yıkımnın en kısa sürede tamamlanarak, alanın yeşillendirilmesi hedefleniyor. Projenin toplam maliyetinin, 20 milyon lirayı aşması öngörülüyor. 1978 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla “afete maruz bölge” ilan edilen Kadifekale’deki 42 hektar alan üzerinde bulunan İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı. Belediye, heyelan bölgesindeki bin 968 bina için 2007’de başlayan yıkımlar kapsamında şu ana kadar bin 861 tanesini yıktı. Yıkımların ardından ağaçlandırılma çalışmaları da devam ediyor.

Şehir dönüşümü uygulamalarını Kadifekale ve Gürçeşme’nin ardından İzmir geneline yaymayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, 1/25 bin ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı revizyonuyla 470 hektarlık sağlıklılaştırma/yenileme program alanları belirledi. Bu kapsamda Kadifekale’nin uzantısında bulunan Yeşildere heyelan bölgesinde, yaklaşık 2 hektar alan üzerinde dönüşüm uygulanarak yeşillendirme yapılacak. Bölgede kamulaştırmaya yönelik olarak arazi tespit çalışmaları tamamlandı, hak sahipliliğinin belirlenmesi çalışmaları ise devam ediyor. Ayrıca Bayraklı Belediyesi tarafından belirlenen 60 hektar alanda uygulanacak Bayraklı Projesi'nin çalışmaları da sürdürülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alan tespit sınırları belirlenen ve Bakanlar Kurulu’nda onay bekleyen diğer şehir dönüşüm projeleri şöyle:

-Hükümetin Roman açılımı kapsamında belirlediği Menemen ilçesi Ahıhıdır Mahallesi ile Bayındır ve Torbalı ilçelerindeki toplam 26,7 hektarlık bölge.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika İzmir haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir