Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > İzmir haberleri > Kemalpaşa Belediyesi Koreografi İle Köy Düğünlerini Canlandırdı
İzmir Haberlerini Takip Et

Kemalpaşa Belediyesi Koreografi İle Köy Düğünlerini Canlandırdı

Güncelleme : 28 Ocak 2013 17:03
Kemalpaşa Belediyesi Koreografi İle Köy Düğünlerini Canlandırdı

Kemalpaşa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tarafından hazırlanan "Anadolu'nun Renkleri" halk dansları şöleninin ilk programı Armutlu Mahallesinde gerçekleşti.

Gelenek ve göreneklerin tiyatral şekilde sahnelendiği gösterilerde, halk oyunları eşliğinde köy düğünü canlandırıldı. 300 kişinin folklor oynadığı programda gelin - damat koreografisi büyük beğeni topladı. Gösteriye Kemalpaşa Belediyesi Başkanı Rıdvan Karakayalı ve eşi Lütfiye Karakayalı, CHP Belediye Meclis Üyesi Nazmi Akar, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ayçil ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye olarak kültür değerlerine, gelenek ve göreneklere her zaman sahip çıktıklarını belirten Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, "Kemalpaşa Belediyesi Gençlik Merkezi bünyesinde 2010 yılında kurduğumuz "Kemalpaşa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu" Kemalpaşa merkez, Armutlu, Bağyurdu, Ulucak mahallerinden katılan farklı yaş gruplarından 300 kişinin oluşturduğu folklor grubu çalışmaları ile büyük bir aşama kaydettiğini bugün burada görüyoruz. Sergiledikleri köy düğünü koreografisi ile Anadolu'yu adım adım gezdik. Kemalpaşa Belediyesi'nin amacı, Anadolu'nun renklerini folklor oyunlarıyla gelecek nesillere bir kültür mirası olarak taşınması ve tanıtılmasıdır. Kültür, spor, sanat dallarında kurslarımız ücretsiz devam ediyor. Hizmet bizden katılması sizden" dedi.

Folklor Öğretmeni Ahmet Sezgin'nin hazırladığı köy düğünü koreografisinde farklı yaş gruplarının oluşturduğu Kemalpaşa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gelin alayı, damat tıraşı, kına ve takı merasimi, çayda çıra gibi birçok yöre oyunlarını sergilediler.

Diğer gösterimlerin 10 Şubat Pazar günü Ören, 24 Şubat Pazar günü Bağyurdu, 10 Mart Pazar günü Yukarı Kızılca, 17 Mart Pazar günü Ulucak'ta Çok Amaçlı Spor Salonlarında buluşacak.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika İzmir haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir