Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > İzmir haberleri > Kurtuluş Savaşı Efelerinin Figürleri Öykam’da Sergilenecek
İzmir Haberlerini Takip Et

Kurtuluş Savaşı Efelerinin Figürleri Öykam’da Sergilenecek

Güncelleme : 21 Kasım 2012 08:02
Kurtuluş Savaşı Efelerinin Figürleri Öykam’da Sergilenecek

Ödemişli hat sanatçısı Mehmet Kamer tarafından figüratif hat sanatı ile yapılan Kurtuluş Savaşı efeleri, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde (ÖYKAM) sergilenecek.

23 Kasım Cuma günü saat 13.30’da açılacak sergi ile ilgili bilgi veren Mehmet Kamer, 30 resimlik koleksiyonun, Kurtuluş Savaşı yıllarında mücadele etmiş efelerin figürlerinden oluştuğunu söyledi.

Ödemiş 80. Yıl İlköğretim Okulu Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni de olan hat sanatçısı Kamer, Ödemiş’in kurtuluş savaşında tarihsel öneme sahip bir kent olduğunu belirterek, “Ben de yaşadığım kente sanatımla hizmet edip, figüratif çalışmalarla kurtuluş savaşı tarihine katkıda bulunmak istedim” dedi.

Geçmişle geleceği buluşturan Osmanlı mimarisinde önemli yer tutan hat sanatının kaybolmaya yüz tuttuğunu belirten Kamer, meydana getirdiği 30 figürlük koleksiyonda kurtuluş savaşında düşmana karşı mücadele eden efeleri konu edindiğini belirtti. Bu efeler içinde kadın efelerin resimlerinin ve hayat hikayelerinin de bulunduğunu belirten Kamer, koleksiyonun daha önce iki kez sergilendiğini fakat ÖYKAM’daki serginin önemli olduğunu söyledi. Kamer, “Kent belliği için önemli gördüğüm ÖYKAM’da sergi açmaktan ve kent belleğine katkı sunmaktan son derece mutluyum” diye konuştu.

Afiş tasarımı ile 31 figürlük koleksiyonu, 23 Kasım ile 4 Ocak tarihleri arasında vatandaşların ilgisine sunacaklarını belirten kamer, “Sergimiz 4 Ocak 2012 tarihine kadar ÖYKAM’da görülebilecek” dedi.

Kamer, figüratif desenler kullanılan tabloların Osmanlı harfleri ile süslendiğini ve tablolarda yer alan yazıların, söz konusu kişinin kısa hayat hikayesini anlattığını söyledi.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika İzmir haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir