Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Kastamonu haberleri > Taşköprü'de ev inşaatı kazısında tarih çıktı
Kastamonu Haberlerini Takip Et

Taşköprü'de ev inşaatı kazısında tarih çıktı

Güncelleme : 16 Eylül 2013 16:12

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde, ev inşaatı temel kazıları sırasında tarihi kilise kalıntılarına rastlandı.

Olay, Taşköprü ilçesine bağlı Kese köyünde meydana geldi. Köyde ikamet eden Ahmet Çetin’e ait ahşap evin 1979 yılında yanmasının ardından Çetin ailesinin yanan evlerinin bulunduğu arsa üzerine yeni bir ev yapmayı planlaması üzerine başlatılan inşaat temel kazıları sırasında tarihi kalıntılara rastlandı. Çetin ailesinin durumu Kastamonu Müze Müdürlüğüne bildirmesi üzerine bölgeye gelen yetkililer arsanın bulunduğu bölgeyi Sit alanı ilan etti.

AİLE MAĞDUR OLDU

Çetin ailesinin durumu müze müdürlüğüne bildirmesi sonrası yaşanan gelişmeler ailede uzun yıllar sürecek bir mücadelenin de başlamasına neden oldu. Aile arsalarında ne inşaat yapabiliyor ne de arsalarının kamulaştırılmasını.Arsanın sahibi Ahmet Çetin, yaşananları şu şekilde aktardı: “1979 yılında evimizin çıkan bir yangında yanmasının ardından yeni bir ev yapmak için temel kazısı yaptık. Bu sırada tarihi eser kalıntılarına rastlayınca hemen durumu Kastamonu Müze Müdürlüğüne bildirdik köye gelen yetkililer arsamızın da içinde bulunduğu bölgeyi Sit alanı ilan etti. Zaman içerisinde müze müdürlüğü ile defalarca irtibata geçtik alanın kamulaştırılarak bedelinin ödenmesini istedik ancak çeşitli bahanelerle 30 yıl boyunca oyalandık. Son olarak geçen ay BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi)’ne yolladığımız bir maille sondaj kazılarının yapılması sağlandı bizim bu süreçte isteğimiz alanın detaylı bir kazı çalışması ile gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılması ve köyümüzün bundan mümkün olduğunca faydalanması yönünde ve bizimde mağduriyetimizin giderilmesi başlıca talebimizdir.”

KÖY MUHTARI AHMET ÖZKAN

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Köy Muhtarı Ahmet Özkan, böylesine önem taşıyan bir tarihi eserin köyde bulunmasına sevindiklerini belirterek şunları söyledi: "Bu bize mutluluk veriyor ancak Müze Müdürlüğü yetkililerini tarafımıza konuyla ilgili bir açıklama yapmamaları endişe vericidir. Umut ediyorum ki devletimiz tarihimize sahip çıkar ve köyümüzde bundan en iyi şekilde faydalanır.”Öte yandan Kastamonu Müze Müdürlüğü yetkilileri, bu konu hakkında bilgi veremeyeceklerini ifade etti.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Kastamonu haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir