Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Kayseri haberleri > İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan:
Kayseri Haberlerini Takip Et

İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan:

Güncelleme : 16 Nisan 2013 13:00

Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, “Şarka virüsü bulaşmış ağaçların yakın zamanda yok edilmesi gerekecek. Şarka virüsünü yok edemezsek Yeşilhisar’daki kayısılarımızı sökmek zorunda kalacağız” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ‘Şarka Virüs Hastalığı Sürveyi ve Eradikasyonu’ konulu toplantı düzenledi. İl Özel İdaresi konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcısı Kasım Fikret Dayıoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Birişik, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Doç. Dr. Birol Akbaş, Gıda Mühendisleri ve Çiftçiler katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, “Şarka virüs hastalığı sert çekirdekli meyve ağaçlarının en önemli hastalıklarından biridir. Bu etmen sert çekirdekli meyve ağaçlarına bulaştığında yüzde 100’e varan ürün kayıplarına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda ürünün kalitesinde de bozulmalara yol açarak meyvenin Pazar değerini düşürmektedir. Şiddetli enfeksiyonlarda ağacın ömrünü kısaltıp ölümüne yol açmakta bazen tüm sert çekirdekli meyve plantasyonlarını yok edebilmektedir” diye konuştu.

Bazı bölgelerde şarka virüsüne rastladıklarını söyleyen Kayacan, “Şarka virüsü bulaşmış ağaçların yakın zamanda yok edilmesi gerekecek. Şarka virüsünü yok edemezsek Yeşilhisar’da ki kayısılarımızı sökmek zorunda kalacağız. Bu nedenle herkesin duyarlı olması gerekiyor. Virüs bulaşmış ağaçlar için sizlerden yardım isteyeceğiz. Ayrıca vatandaşlarımız şarka bulaşmış ağaçlarını kestiklerinde kendilerine 1 ağaçta biz vereceğiz” ifadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Kayseri haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir