Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Kayseri haberleri > 'Türkiye’de Sağlıksız Kentleşme Külfet Oldu'
Kayseri Haberlerini Takip Et

'Türkiye’de Sağlıksız Kentleşme Külfet Oldu'

Güncelleme : 23 Mart 2013 13:00
'Türkiye’de Sağlıksız Kentleşme Külfet Oldu'

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş, Türkiye’deki kentleşmenin sağlıksız, dengesiz ve çarpık olduğunu ifade ederek, bununda külfet oluşturduğunu açıkladı.

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği “Mimarlık Buluşmaları” devam ediyor. “Mimarlık Buluşmaları” etkinlikleri çerçevesinde, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş, Büyükşehir belediye konferans salonunda, “Türkiye Kentleşmesinde Özgünlük Sorunları” konulu konferans verdi. Konferans açılış konuşması yapan AGÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Nur Urfalıoğlu, “Mimarlık Buluşmalarının” Mart ayı finalini gerçekleştirdiklerini ve buluşmaların yıl boyunca devam edeceğini söyledi.

Daha sonra konferansını veren Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş, Türkiye’de kentleşmenin özgünlüğü ve orijinalliğinin neler olduğuna değindi. Keleş, ülkede kentleşmenin köyden kente göç ile başladığını söyledi. Türkiye’de kentleşmenin çok hızlı, sağlıksız, dengesiz ve çarpık olduğunu dile getiren Keleş, bu sağlıksız yapılaşmanın ekonomiye kazanç sağlamaktan ziyade külfet olduğuna dikkat çekti. Bu yönüyle Türkiye kentleşmesinin gelişmiş Batı ülkelerinin kentleşmesinden farklı olduğunu kaydetti. Kenti oluşturan unsurlar, yapılar, kültür varlıkları, doğal yapılar kente özgü ve onu diğer kentlerden ayıran özellikleri onun kent kültürünü oluşturduğunu belirten Keleş, Türkiye’nin bu açıdan bakıldığında tarihin, doğanın ve kültürün kentlere çok şeyler kazandırmış bir toplum olduğunu söyledi. Tarihin ve doğanın kentlere katmış olduğu değerin korunması da bu ülkenin insanları için bir görev olduğunu belirten Keleş, bu görevin hukuki ve ahlaki boyutları olduğunu ifade etti.

Kentleri bazı sorunları olduğunu vurgulayan Keleş, kentlerin sahip olduğu değerlerin, kent kimliğini oluşturan unsurların kentleşme ve küreselleşmeden ciddi şekilde etkilendiğini ifade etti. Bu etkiyi iki kategoriye ayıran Keleş, kentlerin ya kimliklerini kaybettiklerini ya da yeni bir kent kimliği kazandıklarını anlattı.

Küreselleşme olgusunun insanların davranışlarında değişikliklere, yozlaşmalara sebep olduğuna değinen Keleş, kenti rant aracı veya meta olarak görmenin kenti korumayı zorlaştırdığını sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda katkılarından dolayı Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç Keleş’e plaket verdi. AGÜ Dekan Vekili Nur Urfalıoğlu da Keleş’e teşekkür belgesi verdi.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Kayseri haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir