Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Kırklareli haberleri > Kırklareli'de Türkçe Olimpiyatları Coşkusu
Kırklareli Haberlerini Takip Et

Kırklareli'de Türkçe Olimpiyatları Coşkusu

Güncelleme : 12 Haziran 2013 04:29
Kırklareli'de Türkçe Olimpiyatları Coşkusu

11. türkçe-olimpiyatları-haberleri/5089" title="Türkçe Olimpiyatları">Türkçe Olimpiyatları’nın Kırklareli etkinliği, 30 ayrı ülkeden gelen 70 öğrencinin seslendirdiği şarkı, şiirler ve halk oyunları ile adeta bayram coşkusu yaşattı.

Etkinlik, festival alanında muhteşem bir gösteri ile gerçekleştirildi. Kırklarelililer, dünya çocuklarının Türkçe şiir ve şarkı söylemesini hayranlıkla izledi. Görsel efekt ve havai fişek gösterileri izleyenleri coşturdu. Kuzey Irak’tan gelen Yadigar isimli öğrencinin 'Bülbülüm Altın Kafeste' adlı parçası dinleyenlerden büyük alkış aldı. Gürcistan’dan katılan Sakine isimli öğrenci ise Bodrum yöresine ait bir halk oyununu, Mozambikli Domasio isimli öğrenci de genç Osman adlı şarkıyı seslendirdi.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, programda yaptığı konuşmada, "Değişik ülkelerden, Türk okullarından buraya gelen, o gönül insanları Türkçeyi çok iyi bir şekilde kullanarak kültürler arası diyaloğu, güzellikleri şehrimize getirdiler. Çok güzel bir gece, Kırklareli bu güzel etkinliği hakikaten çok güzel bir şekilde karşıladı. Türk okullarımıza çok teşekkür etmek istiyorum. İlimize, ülkemize, buradan dünya ülkelerine bir kere daha barış ve hoşgörüyü haykırdılar. Kültürler arasında bu güzelliklerin dil, din, inanç renk gözetmeksizin sadece insanı insan olduğu için sevmenin güzelliklerini ve erdemini bize yaşattılar. Onun için gönül dolu şükranlarımı sunuyorum" dedi.

11. Türkçe Olimpiyatları'nın Kırklareli 3. İl etkinliğine Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ev sahipliği yaptı. Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Aykaç, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe Belediye Başkanları, dernek Başkanları, ana sponsor Özdeniz Peynircilik sahibi Ali Özdeniz, Platin sponsor Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfi Karaman ve 30 bin civarı insan coşkulu bir şekilde alkış tuttu.

Yaklaşık 2 saat süren programın sonunda sponsorlara plaket takdim edildi. Türkçe Şöleni, öğrencilerin ve protokol üyelerinin hep birlikte "Yeni Bir Dünya" şarkısını söylemesinin ardından havai fişek gösterisiyle son buldu.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Kırklareli haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir