Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Kırşehir haberleri > Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açıldı
Kırşehir Haberlerini Takip Et

Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açıldı

Güncelleme : 23 Eylül 2011 14:03
Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açıldı

Kırşehir’deki 24. Ahilik Kutlamaları etkinlikleri kapsamında bugün inşaatı tamamlanan Hoca Ahmet Yesevi Camii’nin açılışı yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği caminin açılışında vatandaşlar yağmura yakalandı.
Ahilik Haftası etkinliklerinde, bugün de Cuma namazı öncesi yaklaşık 8 yıl önce inşaatına başlanan ve bu yıl biten Hoca Ahmet Yesevi Camii’nin açılışı yapıldı. Düzenlenen törene Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden, Diyanet İşleri Başkan Vekili Dr. Ekrem Keleş, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Emniyet Müdürü Metin Aşık, İl Müftüsü Mustafa Balık, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk ve vatandaşlar katıldı.
Kur'an-ı Kerim’den ayetler okunarak başlayan açılış, daha sonra protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak kürsüye Kırşehir İl Müftüsü Mustafa Balık geldi. Balık, camiye emeği geçen herkese teşekkür etti.
Balık’ın ardından konuşan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Hoca Ahmet Yesevi Camii’nin önünde bulunan belediyeye ait binayı yıkacaklarını ve bu camiye yakışır bir meydan yapacaklarını açıkladı.
Diyanet İşleri Başkan Vekili Dr. Ekrem Keleş ise camiye hayır yapan insanların öldükten sonra bile amel defterlerinin kapanmayacağını söyledi. Camilerin hiçbir zaman cemaatsiz bırakılmaması gerektiğini anlatan Keleş, şunları söyledi: “Kırşehir, manevi açıdan çok zengin bir il. Ahilik teşkilatına baktığımızda da prensiplerin hepsi hadis ve Kur’an ayetleri olarak görüyoruz. Camilerin maddi ve manevi mimarları vardır. Maddi mimarları sizlersiniz. Buraya yardım yapanların amel defterleri her zaman açık olur. Manevi mimarları ise bu camide ayetler, namazlar ve hadisler öğrenen kimselerdir."
Konuşmaların ardından, Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açıldı. Açılıştan sora Diyanet İşleri Başkan Vekili Dr. Ekrem Keleş, Cuma namazı öncesinde Ahilikle ilgili vaaz verdi.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Kırşehir haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir