Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Kocaeli haberleri > Kendini yakan adam konuştu
Kocaeli Haberlerini Takip Et

Kendini yakan adam konuştu

Güncelleme : 19 Nisan 2011 16:24
Kocaeli
Kendini yakan adam konuştu

Kocaeli'de 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında ''Arızlı Irak Konutları''na geçici olarak yerleştirilen ve halen burada kalmaya devam eden vatandaşlar hakkında, mahkemenin konutların boşaltılması yönünde verdiği kararı protesto etmek için üzerine benzin dökerek kendisini yakan Recep Uğur, kolu ve yüzü sargılı bir şekilde basın açıklaması yaptı. 

Kocaeli 1. İcra Hukuk Mahkemesinin 14 Nisan'da konutların boşaltılması yönünde verdiği kararı protesto etmek için ''Arızlı Irak Konutları'' önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Uğur, mağduriyetlerinin giderilmesi için Başbakanlığa ve Adalet Bakanlığına mektup yazdıklarını söyledi.

Mektupta yetkilileri olayın büyük bir infiale sürüklendiği konusunda uyardıklarını ve barınma haklarının güvence altına alınması konusunda ciddi adımlar atılmasını istediklerini ifade eden Uğur, ancak yetkililerden olumlu bir yanıt gelmediğini kaydetti.

''Dün gördünüz burada, canıma kastettim ve kendimi öldürmek istedim'' diyen Uğur, ''Bugün bu kadarıyla kurtulduğuma şükredeyim mi şükretmeyeyim mi bilemiyorum ama şu an karşınızdayım. Şimdi 3 tane depremzede 'Kocaeli Valiliği eğer barınma hakkımızın güvence altına alınması ile ilgili ciddi bir adım atmazsa kendilerimizi sırasıyla yakacağız' diyor. Arızlı halkını bu hale getiren ne yazık ki Kocaeli Valiliğidir'' şeklinde konuştu.

Kocaeli Valiliğinden barınma haklarını sağlayan karar çıkmaması halinde daha büyük sorunların yaşanacağını savunan Uğur, şöyle konuştu:

''Ben buradan son kez söylüyorum. Barınma hakkımız güvence altına alınmazsa, bir şekilde bu depremzedelerin barınma hakkıyla ilgili bir adım atılmazsa teker teker intiharlar olacaktır. Yüzlerce, binlerce defa söyledik. '14 Nisan'da tahliye kararı çıktığı gün rüzgar ekiyorsunuz, fırtınayı biçeceksiniz' dedik. Anlamadılar anlamak istemiyorlar. Ancak umuyorum geldiğimiz bu ruh durumumuz onlara bir şey çağrıştırır.''

İnsan Hakları Derneği Kocaeli Temsilcisi Azize Adıgüzel ise yönetenlere ve yargı organlarına söz konusu mağduriyetin giderilmesi için çağrıda bulunduklarını ifade ederek, ''Burada bir can kaybı yaşanmaması için başta Kocaeli Valiliği olmak üzere yönetenleri göreve çağırıyoruz'' dedi.

Bu arada dün benzin içtikten sonra fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırılan Çisem Uğur ise bugün Ülkü Karahan ve Huriye Özdemir'le çıktıkları bir binanın çatısında kendilerini yakacaklarını belirterek oturma eylemi başlattı.

-14 NİSAN'DA TAHLİYE KARARI ÇIKMIŞTI-

Kocaeli İl Özel İdaresinin konutların boşaltılması yönünde Kocaeli 1. İcra Hukuk Mahkemesinde açtığı dava 14 Nisan'da kısmen sonuçlanmış, 43 kişi hakkında konutları boşaltmaları yönünde karar çıkmıştı. Yaklaşık 60 kişi hakkında da davanın devam ettiği öğrenildi.

Bu arada, Arızlı Irak Konutları'na 2002 yılında geçici olarak yerleştirilen depremzedelerden 5 yıl boyunca kira alınmadığı, bu süre sonunda konutlarda kalmak isteyenlerden İl Özel İdaresince 236 lira kira ve aidat bedeli istenmiş, bunu ödemeyen yaklaşık 70 kişi hakkında da daha önce icra takibi başlatılmıştı. 

(MY-FTH-İU)

Anadolu Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Kocaeli haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir