Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Kocaeli haberleri > Kocaeli'de Arıcılık Yerleşik Hale Gelecek
Kocaeli Haberlerini Takip Et

Kocaeli'de Arıcılık Yerleşik Hale Gelecek

Güncelleme : 29 Ocak 2013 11:34

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’deki Arıcılık yapan vatandaşlara yönelik danışmanlık, koruyucu hekimlik çalışmaları yürütüyor. Aynı zamanda Arıcılık ile AR-GE çalışmalarını da sürdüren Büyükşehir Tarım ve Hayvancılık Şefliği bugüne kadar 417 modern kovanı vatandaşlara dağıttı.

Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Köye Hizmet Şube Müdürlüğü Tarım ve Hayvancılık Şefliği bünyesinde yürütülen çalışmalar ile Kocaeli’deki Arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Çalışmalarda özellikle Arıcılık ile uğraşan vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Uygulanan AR-GE çalışmaları ile kovan standartlarının yükseltilmesi ve arıcılığın mevcut problemlerinin giderilmesi için yeni modern uygulamaların tercih edilmesi hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Şefliği tarafından yürütülen çalışmalarla bölgeye adapte olabilecek verimli ırkların tespit edilerek bölgede denenmesi ile ilgili uygulamalar yapılıyor. Üreticileri gezici arıcılık modelinden sabit arıcılığa yönlendirme çalışmaları yürüten Büyükşehir yetkilileri bu yönde bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiriyor. Yetkililer sabit arıcılığı desteklemek amacıyla orman bitki örtüsünü çeşitlendirme çalışmalarında, ballı polenli bitki türleri ve otsu bitki türleri deneme uygulamaları başlattı.

Modern kovanlar, bölgede mevcut arı türleri ve yeni arı ırkları ile karşılaştırma ve benimsetme amacıyla denendiği çalışmalarda Termokovan kullanımının önemi vurgulanıyor. Kovan, antibakteriyel özelliğinden dolayı vario veya bakteriyel hastalıkların üremesini engelliyor. Yağmura ve neme de dayanıklı bir yapısı bulunuyor.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Kocaeli haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir