Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Konya haberleri > Chp'li Bozkurt'tan Bakan Kurtulmuş'a 'şeb-I Arus Havuzu' Sorusu
Konya Haberlerini Takip Et

Chp'li Bozkurt'tan Bakan Kurtulmuş'a 'şeb-I Arus Havuzu' Sorusu

Güncelleme : 12 Ekim 2017 13:19

- CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Mevlana Müzesi'ndeki restorasyon sırasında, bahçedeki tarihi Şeb-i Arus Havuzu'nun yerine yeni havuz yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.
CHP'li Bozkurt, Şeb-i Arus Havuzu'yla ilgili TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a bazı sorular yöneltti. Bozkurt, önergesinde, Mevlana Müzesi'nin ön bahçesinde yer alan ve gök mermerden yapılmış stilize ejderha motifinin ağzından su akan Şeb-i Arus Havuzu'nun, 2013 yılında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nce yapılan restorasyon çalışmasıyla bulunduğu yerden kaldırıldığını hatırlattı. Tarihi havuzun yerine yeni taşlarla havuz yapıldığını kaydeden CHP'li Bozkurt, ''Yaklaşık 3 ay süren onarım ve düzenleme çalışmalar sonrası tarihi kaynaklara göre yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişe sahip olan 'Şeb-i Arus Havuzu’nun yerine yeni taşlarla bir başka havuz yapılmıştır. O dönem Konya halkı ve tarihçiler başta olmak üzere ziyaretçilerin tepkisini çeken durumun ardından aradan 4 yıl geçmesine rağmen, tarihi havuz halen yerine konmamıştır'' dedi. CHP Konya Milletvekili Bozkurt, önergesinde, Kültür Bakanı Kurtulmuş'a şu soruları yöneltti:
''Dönemin İl Kültür ve Turizm Müdürü’nün tarihi havuzun yeniden yerine konulacağını söylemesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen neden verilen söz yerine getirilmemiştir? Tarihi havuzun sökülme aşamasında mermerlerin kırıldığı doğru mudur? Zarar görmeyecek biçimde muhafaza edilmesi gerekirken, neden müze bahçesinde bekletilmektedir?''

Doğan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Konya haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir