Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Konya haberleri > Mavi Tünel'de inşaat bitti, Göksu nisanda Konya Ovası'na akacak
Konya Haberlerini Takip Et

Mavi Tünel'de inşaat bitti, Göksu nisanda Konya Ovası'na akacak

Güncelleme : 23 Aralık 2011 14:49
Mavi Tünel'de inşaat bitti, Göksu nisanda Konya Ovası'na akacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Ovası'nı suyla buluşturacak Mavi Tünel'in açılışını yaptı. Açılışta konuşan Bakan Eroğlu, "Türkiye'yi dünyanın yıldız ülkesi haline getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. İnanıyorum ki böyle çalışmaya devam edersek 21. asır Türkiye asrı olacaktır." dedi.
Konya Dedeman Otel'de düzenlenen Mavi Tünel'in iki ucunun birleştirilmesi törenine katılan Bakan Veysel Eroğlu, geçen yıl Konya'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törende Mavi Tünel'i 17 Aralık 2011 saat 13.59'da bitireceği sözünü verdiğini hatırlattı. Eroğlu, "İnşallah demedim ve büyük konuşmanın cezasını 69 saat 1 dakika gecikerek çektim. Tünelin bir kesiminde çöküntü oldu ve projenin 17 Aralık'ta bitmesi gecikti. Tüneli, salı günü sabahı bitirdik. Bu gecikmeden dolayı tüm Türkiye'den özür diliyorum. Bundan sonra büyük konuşmaya tövbe. Her zaman Allah'ın yardımı olmadan bir şey yapılmıyor." ifadesini kullandı.
Konuşmasında AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye'nin dünyanın parlayan yıldız ülkesi olduğuna dikkat çeken Bakan Eroğlu, şunları söyledi: "Türkiye'yi daha ileriye taşımak için gece gündüz çalışıyoruz. Türkiye'yi dünyanın 26. ekonomisine sahip ülkesi noktasından 16. ekonomisine sahip ülkesi noktasına taşıdık. Hayata geçirdiğimiz projelerle adeta destan yazıyoruz. Türkiye'de eskiden tek tek açılış programları yapılıyordu. Bugün tamamlanan tesisleri, projelerin onlarcasını tek törenle hizmete açıyoruz. Hedefimiz dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmek, bu amaçla çalışmalarımıza devam ediyoruz. 21. yüzyıl Türk yüzyılı olacaktır.''
GAP'tan sonra ikinci en büyük yatırım projesi Konya Ovaları Projesi (KOP)'nin yüzyıllık bir hayal olduğunu anlatan Bakan Eroğlu, Mavi Tünel'in geçmişte ihale edildiğini, ancak yapılamayacağı anlaşılınca da iptal edildiğini belirtti. Bakan Eroğlu, raflara kaldırılan KOP'u Başbakan'ın talimatıyla tozlu raflardan tekrar indirdiklerini ve modern çağdaş yöntemlerle yenileyip hayata geçirdiklerini kaydetti.
Türkiye'nin Şanlıurfa sulama tünellerinden sonra ikinci en uzun tüneli olan Mavi Tünel'in çift kalkanlı delgi makinesiyle açıldığını anlatan Eroğlu, bu özelliği ile Türkiye'nin 1., dünyanın da 5. tüneli olduğunu belirtti. Bakan Veysel Eroğlu, ''Mavi Tünel ile kimi zaman Akdeniz'e boşa akan suları; kimi zaman da Göksu havzasında sel baskınlarına neden olan fazla suyu Konya, Niğde, Karaman ve Aksaray illerini kapsayan Konya Ovası'na göndereceğiz." bilgisini aktardı.
Bakan Eroğlu'nun konuşmasının ardından telekonferans yöntemiyle Mavi Tünel'deki delgi işleminin tamamlanmasını sağlayan son kazı işlemi gerçekleştirildi. Delgi işlemi tamamlanan Mavi Tünel'den 2012 Nisan'ında su aktarımına başlanması planlanıyor.
RAKAMLARLA MAVİ TÜNEL
Uzunluğu: 17 bin 34 metre.
Çapı: 4 metre.
Yıllık su aktarma miktarı: 414 milyon metreküp.
Mavi Tünel'in suyuyla sulanacak arazi büyüklüğü: 2 milyon 234 bin dekar.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Konya haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir