Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Konya haberleri > Meram’da Çin Yuexiu Parkı Ve Biyolojik Gölet Açıldı
Konya Haberlerini Takip Et

Meram’da Çin Yuexiu Parkı Ve Biyolojik Gölet Açıldı

Güncelleme : 11 Temmuz 2013 14:48
Meram’da Çin Yuexiu Parkı Ve Biyolojik Gölet Açıldı

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından yaptırılan ve içinde ilk biyolojik göletinin de yer aldığı "Çin Yuexiu Parkı" düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kozağaç Mahallesi'nde yapılan parkın açılışına Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Çin Yuexiu Belediye Başkanı Wang Huan King, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, diğer protokol mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kozağaç Mahalle Muhtarı İhsan Sözer, mahallelerine kazandırdığı örnek park ve biyolojik gölet için Başkan Kalaycı'ya teşekkür etti.

Yaptıkları atılımlar ve vatandaşların hizmetine sundukları yatırımlarla Meram Belediyesi'nin göz doldurmaya devam ettiğini vurgulayan Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, "Her hafta yaptığımız açılış ve temel atma programlarıyla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını bir bir karşılamaya devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda bir başka kardeş belediyemiz olan Azerbaycan'ın Şeki Belediyesi adına yaptırdığımız güzel bir parkı Alavardı Mahallemizde hizmete açmıştık. Bosna Hersek Hadzici’de yaptığımız parkı geçen yıl hizmete açtık. Mardin’de, Taşkent'te ve Hadim’de de kardeş şehir parkları yaptık. Bugün de kardeş şehir protokolünü imzalayacağımız Çin Yuexiu Parkı'nı hizmete açıyoruz. Kardeş şehirlerimizle sosyal, kültürel, ekonomik alanda faaliyetler ve çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Belediye olarak sadece asfalt, yol, park gibi rutin belediyecilik hizmeti yapmadıklarını kaydeden Başkan Kalaycı, "Bizler ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesi için gayret sarf eden birer nefer ve gönüllüyüz. Bu tür çalışmaların daha da geliştirilmesi, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda iş birliğinin artırılması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Kardeş belediye protokolünü imzalamaktan ve Yuexiu Parkı'nın açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Çin Yuexiu Belediye Başkanı Wang Huan King ise, "Bugün imzalayacağımız kardeşlik protokolünün ardından iki ülke arasındaki ilişkiler giderek artacaktır ve kardeşliğimiz sonsuza dek devam edecektir. Bu güzel günde burada bulunan tüm halkın bu mübarek günlerini tebrik ederim. Aynı şekilde mutlu bir şekilde bayrama ulaşmalarını dilerim" şeklinde konuştu.

AK Parti Meram İlçe Başkanı Ali Büyükelliiki ise, "Meram Belediyemizin yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Bugün de önemli bir parkın açılışını yapıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Başkan Kalaycı ve ekibini yürekten kutlayan Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de, "Meram'da hizmetler göz kamaştırıcı şekilde devam ediyor. Bugünkü hizmetin bir farklı anlamı var. Kardeş şehirler projesi o kadar önemli ve anlamlı ki; gerek yurt içinde gerek yurt dışında bu projelerin çok önemli maddi ve manevi getirileri var. Farklı kültürlerdeki insanlar birbirini tanıyor ve kaynaşıyor. Bu şekilde düşmanlıklar ve savaşlar önlenebiliyor" dedi.

Konuşmalardan sonra Konya İl Müftü Vekili İbrahim Çayır'ın yaptığı dua ile protokol üyeleri, "Çin Yuexiu Parkı ve Biyolojik Gölet"in açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Başkan Kalaycı ve meslektaşı King tarafından Meram Belediyesi ile Çin Yuexiu Belediyesi arasındaki kardeş şehir protokolü imzalandı. Başkan Kalaycı, konuk başkana günün anısına bir ney hediye etti.

Protokolden sonra başkanlar, birlikte parkı gezdil. Programa katılanlara Meram Belediyesi tarafından iftar yemeği verildi.

Yaklaşık 2 milyon TL'ye mal olan, 25 bin metrekarelik parkın içinde bin 500 metrekarelik Konya'nın ilk biyolojik göleti de hizmete girdi. Gölet, doğal olarak arıtmasını yapacak ve doğal yaşama katkı sağlayacak.

İhlas Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Konya haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir