Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Makale > Bekir Kale Ahıskalı > Ahlak Kavramı ve Erdem Üzerine
Bu makale 9,366 kişi tarafından okundu.

Ahlak Kavramı ve Erdem Üzerine

Ahlak Kavramı ve Erdem Üzerine

 

Her şeyin değeri kendi cinsinden ölçülmelidir. Yoksa elmas satan elma satandan daha üstün daha ahlaklı değildir. Bekir Kale Ahıskalı (Sözün Özü-546)

 

Ahlak Kavramı ve Erdem Üzerine

Ahlak yaşadığımız toplum tarafından dış çerçeve sınırlar belirlenmiş soyut bir kavramdır. Tüm davranış ve söylemleri kapsadığını söyleyebiliriz. İnançlardan besleniyor gibi gözükse de daha çok içtimai hayatla alakalıdır. İnsanlar zamanla geliştirdikleri sosyal yaşamla birlikte kendilerine kırmızı çizgiler belirlemiş ve bu doğrultu da hareket etmişlerdir. Günlük yaşamın sadeliğiyle birlikte erdem ve ahlakı daha yukarılarda bir yerlere yerleştirmiş ve buna göre değer biçmişlerdir. İnanç sistemlerindeki tavsiye, nasihat ve öğretileri de kattıkları zaman istedikleri gibi yaşayana daha erdemli ahlaklı gibi tanımlamalar getirmişlerdir. Bu nazari ölçü birimi zaman zaman yapısal (aile, arkadaşlar, sokak, mahalle vs…) hal alarak kendileri gibi düşünmeyenleri ötekileştirmiştir.

Eğitim düzeyi düşük olan toplumlar evrensel yapıya entegre olamayıp kendilerini diğer toplumlardan uzaklaştırma, arındırma ve koruma gibi reflekslerle kendi çizgilerini çizmişler ve etraflarına koydukları bu halkanın dışında olan her birey, topluluk ve milleti dışlama, kabul etmeme yoluna gitmişlerdir.

Ahlak, erdem, mücadele, yaşam ve bunlarla birlikte gelen başarı bir yaşam felsefesi haline gelmedikçe insanlar birbirlerini ötekileştireceklerdir. Toplumsal etkileşimler, milletsel etkileşimler artık kaçınılmazdır. Kızılderili, bedevi, kürdi, Hintli, vs… her milletin genel ahlak ve erdem kavramları farklıdır. Bazı toplumlarda bu kavramlar mahallelere göre değişkenlik gösterirler ki dolayısıyla kendi toplumumuzun ahlak ve erdemi yaşadığımız ortamın ölçü birimidir. Kimi toplumlarda kıyafet baz alınır, kimilerinde söylem, kimilerinde eylem. Yaşam düzeyi, ekonomik refah, statü gibi kavramlar etrafında şekillenir bu ahlak ve erdem.

Başka toplumları tanımadan, bilmeden bize benzemiyorlar diye yadırgamak veya eleştirmek erdemsizlikten başka bir şey değildir. Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Budist, Putperest, Şaman kendi inanç ve öğretilerine göre davranırlar. Bu inanç ve öğretileri bilmeden ötekileştirmemeliyiz. Zaman zaman mezhepsel ayrıntılar bile bu kavramların tanımını değiştirmektedir.

 

Daha güzel bir dünya için kendimiz kadar başka toplumlara da düşünsel yolculuklar yapmalıyız.

 

 

Bekir Kale Ahıskalı

Geleceği İnşa Etmek-5

bekirkaleahiskali@gmail.com

Copyright © yurthaber.mynet.com İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir.

MYNET A.Ş. kullanıcıları ve üyeleri, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi bulunduğu her türlü fikri eser, fotoğraf, resim vb. materyal ve ürünleri kullanamazlar. www.yurthaber.mynet.com kullanıcı ve yazarlarının, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu yazı, resim vb. ürünleri kullanması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir.TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
Türkiye'nin en çok ziyaret edilen yurt ve yerel haberler sitesi mynet haber'de, son dakika yurt haberleri ve en güncel yerel haber sizlerle.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir