Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Makale > Kemal İstek > Akıllı olmak lazım
Bu makale 4,742 kişi tarafından okundu.

Akıllı olmak lazım

Akdeniz Oyunları’nın Mersin’de yapılacak olması kentte bir hareketlilik getirdi. Şimdilik çarşı pazar ekonomik durgunluktan hâlâ şikâyetçi ama caddelerin değişen yüzü gelecek adına umut vermiyor değil.

Mersin’de son dönemde işyeri açılışının bir patlama yapmasını 2013 Akdeniz Oyunları’na bağlayanlar haksız sayılmaz. Gün geçmiyor ki, turizme dayalı bir iş yeri açılmamış olsun. Özellikle Adnan Menderes Bulvarı peşi sıra açılan restoranlara ev sahipliği yapıyor.

Mersin yıllardır yönünü bulamayan bir kent olarak değerlendiriliyordu, galiba Akdeniz Oyunlarıyla birlikte turizme doğru direksiyon kıvırmış durumda.

Gerekten de bölgede turizm sektörünün gelişmesi adına beslenen umutlar olduğu gibi sahil kesiminden başlayarak yayılım gösteren yapılaşma da var. Bu topraklarda ekmeğini kazanan kim varsa Mersin’in en azından bir Antalya kadar turizm bağlamında gelişim göstermesini istiyor. Bunda haksız da sayılmazlar, çünkü denizi, kumu ve tarihi ören yerleriyle Mersin buna çoktan hazır.

Tabii turizmin gelişmesi adına sadece Mersin değil, tüm Çukurova bunun hasretini çekiyor. Zaten son günlerde siyaset sahnesinde oyunlardan pay almak için yürütülen kavgada bu yüzden. Akdeniz Oyunları’nın bazı dallarının Adana’ya kaydırılması Mersin’de tepkiye neden olmuyor değil. Ata yarışları ve durgun su sporlarının Adana’da yapılacak olması, bazı çevreler tarafından siyaset zeminine çekilmekte isteniyor. Aslında, burada yorgan kavgası yapanların dönüp kalan süreye bir bakması lazım, lafla kavgayla geçecek bir dakikanın bile olmadığını anlamaları için.

2013 Haziranında oyunlar yapılacak, kimse bunca tesisinin nasıl yetişeceğini sorguladığı yok. Bu tip uluslararası spor organizasyonlarının hazırlık süreleri en az üç yıl, yani zamanla yarışımız çoktan başladı. Bu kent, bu tesisler Akdeniz Oyunları’na yetişirse, bu bir Türk mucizesi olur. Bu yüzden Adana, Mersin kavgasını gündeme getirmek akılla, vicdanla bağdaşmaz.

Akıllı olmak lazım; ayağımıza kadar gelen fırsatı tepmemek için…

Copyright © yurthaber.mynet.com İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir.

MYNET A.Ş. kullanıcıları ve üyeleri, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi bulunduğu her türlü fikri eser, fotoğraf, resim vb. materyal ve ürünleri kullanamazlar. www.yurthaber.mynet.com kullanıcı ve yazarlarının, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu yazı, resim vb. ürünleri kullanması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir.TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
Türkiye'nin en çok ziyaret edilen yurt ve yerel haberler sitesi mynet haber'de, son dakika yurt haberleri ve en güncel yerel haber sizlerle.
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir