Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Manisa haberleri > CBÜ, lise öğrencilerine meslek tanıtım günleri düzenledi
Manisa Haberlerini Takip Et

CBÜ, lise öğrencilerine meslek tanıtım günleri düzenledi

Güncelleme : 19 Nisan 2012 14:44
CBÜ, lise öğrencilerine meslek tanıtım günleri düzenledi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından, lise öğrencilerine meslekleri tanıtmak amacıyla düzenlenen 2. CBÜ Tanıtım Günleri başladı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki tanıtım günlerinde fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu stantları yer alıyor. Üniversite hocaları, burada iki gün boyunca öğrencilere meslekleri anlatacak.

Açılışta konuşan CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, tanıtım günlerini bundan sonra sistematik olarak devam ettireceklerini söyledi. Genellikle liseyi bitiren öğrencilerin, çoğu zaman meslekleri tanımayan insanların kulaktan dolma bilgileriyle ve yönlendirmeleriyle meslek seçimi yaptığını dile getiren Rektör Pakdemirli, bu yüzden birçok öğrencide, üniversiteye başladıktan sonra memnuniyetsizlik meydana geldiğini bildirdi. Bu öğrencilerin, okudukları bölümü beğenmediklerini ve bu yüzden okulu bıraktıklarını aktaran Pakdemirli, “Bu da hem çocuk hem de ailesi için büyük zaman kaybına yol açıyor. Lise son sınıftaki öğrencilerin, mutlaka ama mutlaka bu mesleklerle ilgili çok iyi tanıtım almasına ihtiyaç var. Kulaktan dolma bilgilerle değil, daha çok araştırarak kendilerini için en önemli mesleğe yönlenmeleri lazım.” dedi.

Bazı durumlarda velilerin de yanlış yönlendirme yapabildiklerine değinen Pakdemirli, “Hiç motive olmayacağı bir mesleğe, öğrencilerimizi yönlendirmek istiyorlar. Bu yanlış. Bence insan, hayatta neyi seviyorsa onu yapmalı. Başarılı olmanın birinci şartı, o işe motive olmaktır. Motive olmadığınız, severek yapmadığınız bir işte başarılı olmanız mümkün değil. Bunu sağlamanın yolu, işte burada arkadaşlarımızın iki gün boyunca lise öğrencilerine vereceği hizmetle oluyor. Hocalarımız, öğrencilerimize meslekleri ve kendi birimlerini tanıtacak. Neler yaptıklarını anlatacak, bilgi sahibi yapacaklar.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Pakdemirli, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve davetlilerle birlikte kurdele keserek açılışı yaptı. Daha sonra stantlar gezildi.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Manisa haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir