Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Muş haberleri > 9 çocuğu öldü, 5'i ölümle pençeleşiyor
Muş Haberlerini Takip Et

9 çocuğu öldü, 5'i ölümle pençeleşiyor

Güncelleme : 11 Nisan 2012 15:31
9 çocuğu öldü, 5'i ölümle pençeleşiyor
Muş'un Malazgirt ilçesinde 1977'de evlenen amca çocukları olan Makbule ve Fadıl Altun çiftinin 9 çocuğu Wilson hastalığı nedeniyle öldü.
 
İlk çocuklarını 1994 yılında hastalığına kurban veren ailenin hasta olan 5 çocuğu yaşam mücadelesi veriyor. 
 
Muş'un Malazgirt İlçesi Aynalıhoca Köyü'nde Fadıl Altun (54), amcasının kızı Makbule Altun (51) ile 1977 yılında evlendi. Altun ailesi'nin 1980 yılında kucaklarına aldıkları kızları Latife, Wilson hastalığına yakalandı.
 
Altun ailesi Latife'yi 14 yaşında karaciğer ve beyinde fazla miktarda bakır birikmesiyle ortaya çıkan hastalık olan Wilson nedeniyle kaybetti. Kalıtsal olan Wilson hastalığı 14 çocuğunda tespit edilen Altun çifti, Latife'nin acısından hemen sonra Emine (14) 1996 yılında, Ömer'i (12) 1997 yılında Yunus (10) ve Ayşe Hanım'ı (14) 2004'te, Ebubekir (15) ve Hanım (15) ile Ömer'i (13) 2006'da ve 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Mehmet'i 2009 yılında kaybetti.
 
Ailenin hastalığa yakalanan 5 çocuğundan 20 yaşındaki Yusuf Altun Kırklareli'nde vatani görevini yapıyor. Hastalıkla boğuşan 15 yaşındaki İbrahim, 13 yaşındaki İsmail, 10 yaşındaki Fatma ile 7 yaşındaki Ebubekir Altun'un Ankara'da Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde periyodik olarak tedavileri sürüyor. 
 
Ailenin geçimini yaz aylarında çobanlık yaparak sağlayan baba Fadıl Altun, Malazgirt Kaymakamlığı'nın desteğiyle çocuklarının ilaçlarını aldığını belirtti. Çocuklarının gözlerinin önünde hastalıkla mücadelesine dayanamadığını ifade eden Fadıl Altun, tedavi için yardım eli uzatılmasını beklediğini söyledi.
 
Acılı annenin ağbisi olan Köy muhtarı Aydın Altun da, "Yıllar önce büyük bir mutluluk ile bu aileyi evlendirdik. Fakat ard arda gelen bu acılar onlar gibi tüm köyü üzüyor. Mezarlıkta en çok cenazesi bulunan aile oldu. 9 çocukları öldü, 5 çocukları hasta. Yardımseverlerin tedavi yardımında bulunmasını istiyoruz" dedi.
 
Habertürk

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Muş haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir