Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Ordu haberleri > Dha Yurt:çamburnu Yangını Tartışmaları Sürüyor(Ek)
Ordu Haberlerini Takip Et

Dha Yurt:çamburnu Yangını Tartışmaları Sürüyor(Ek)

Güncelleme : 11 Ağustos 2017 14:39
Ordu
Dha Yurt:çamburnu Yangını Tartışmaları Sürüyor(Ek)

CHP MİLLETVEKİLİ PEKŞEN: ÇAMBURNU İLE İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, Trabzon Çamburnu'na kışın meydana gelen yangın sonrasında yapılan turizm tesisleriyle ilgili hukuki süreç başlatacaklarını belirterek, "Sayın Bakan hakkında, hemde oradaki bürokratlar hakkında hem ihaleye fesat karıştırmak, hemde kamu düzenini bozmak, orman envaline zarar vermek, tabiat parkını bozmak sebebiyle hukuki süreci başlatacağız" dedi.
Fındık hasat programı nedeniyle Ordu'ya gelen CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, CHP İl teşkilatını ziyaret etti. Trabzon Çamburnu'nda kış mevsiminde meydana gelen orman yangının ardından başlatılan turizm inşaatlarıyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Pekşen, 3 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Karadeniz Bölgesi'ni gezdiğini, Ayder ve Uzunugöl'le ilgili kaygılarını dile getirdiğini hatırlattı. Çumburnu'ndaki güzelliğin yok edildiğini belirten Pekşen, "Sayın Cumhurbaşkanı Karadeniz bölgesini gezdiğinde, Ayder'le, Uzungöl'le ilgili aynı kaygı ve endişeleri o da paylaştı. Bizim bu güne kadar söylediklerimize itiraz eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın uygulamalarını Sayın Cumhurbaşkanı bizzat yerinde gördü. Ağır eleştiriler yöneltti 'Beton yığını olmuş, mahvolmuş' gibisinden. Bunun en can alıcı noktalarından birisi de, Sürmene'deki Çamburnu. Çamburnu'nda Katar emirinin gelip gezmesinden kısa süre sonra kışın ortasında bir yangın çıktı. İnsanlar bu yangına anlam veremediler. Burada 6 ayrı yerde başlayan ateşlemeyle ormanda çok ciddi bir alan yandı. 50 hektarlık alan yandı, her ne kadar Orman Bakanı 20 dediysede, gerçek rakamın 50 hektar olduğunu sonradan biliyoruz. Yanan yerin ön tarafında Çamburnu tabiat parkı var" dedi.

DİNLENME YERİ DİYE İHALE ETTİLER, 5 YILDIZLI TATİL KÖYÜ ORADA YÜKSELİYOR

Çamburnu'nundaki yapılaşmayla ilgili hukuki mücadele başlatacaklarını da vurgulayan Pekşen, "Çamburnu'nun önemi özelliği şu; dünyada iki yerde sarıçam ormanları deniz sahiline kadar iniyor. Bunlardan birisi de Türkiye'deki Çamburnu'ydu. Ne yazık ki orayı günübirlik dinlenme yeri diye ihale ettiler. Malesef bildiğiniz 5 yıldızlı tatil köyü orada yükseliyor. Bunu defalarca Bakana sorduk. Hiçbirinde bize gerçek ve doğruyu söylemedi. Sürekli gerçek dışı bilgi verdi. Ama şimdi her şey ortaya çıktı. Hukukçularıma talimat verdim, şimdi hem sayın bakan hakkında, hem de oradaki bürokratlar hakkında hem ihaleye fesat karıştırmak, hemde kamu düzenini bozmak, orman envaline zarar vermek, tabiat parkını bozmak sebebiyle hukuki süreci başlatacağız. Hem ceza davası, hemde hukuk davalarıyla buradaki oluşmuş olan durumu ortadan kaldırmaya çalışacağız. Ama yazık oldu, çünkü; orman bütünüyle orada neredeyse, katledildi. Ağaçlar dikilecekmiş, ağaç dikildiği yok. Kaldı ki orada ki ağaçlar kesildi, ormanın içerisinde yollar yoktu, tam tersine yollar yapıldı" şeklinde konuştu.

-Görüntü Dökümü

---------
-Milletvekili Haluk Pekşen ile röportaj
BÖLGENİN DRONE İLE ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLERİ

(SÜRE: 03.21 DK)  (BOYUT: 199 MB)


Haber-Kamera: Nedim KOVAN /ORDU-DHA

Doğan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Ordu haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir