Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Ordu haberleri > "Kurban Bayramı'nda Dişlerinize Dikkat Edin"-ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çanakçı:"Et Parçasının Diş Aralarına Girmesi Durumunda Kürdankullanılmamalıdır, Daha Çok Diş Ipi Tercih Edilmelidir"
Ordu Haberlerini Takip Et

"Kurban Bayramı'nda Dişlerinize Dikkat Edin"-ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çanakçı:"Et Parçasının Diş Aralarına Girmesi Durumunda Kürdankullanılmamalıdır, Daha Çok Diş Ipi Tercih Edilmelidir"

Güncelleme : 26 Ekim 2012 12:18
Ordu

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol Çanakçı, "Et parçasının diş aralarına girmesi durumunda kürdan

kullanılmamalıdır, daha çok diş ipi tercih edilmelidir" dedi.

Çanakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı sonrasında sıkça diş aralarında et parçalarının kaldığını ifade ederek, "Bayramda tüketilen etin diş aralarına gömülmesi sonucu kürdanla temizlemeye çalışırız. Ancak et parçasının ya da farklı yiyeceklerin diş aralarına girmesiyle kürdan kullanılmamalıdır. Bu tarz durumlarda daha çok diş ipi tercih edilmelidir. Diş ipiyle ileri-geri ya da aşağı-yukarı hareketlerle artık malzemenin çıkarılması daha uygundur" diye konuştu.

-"Kurban bayramı sonrasında diş rahatsızlıkları artış göstermektedir"-

Kurban bayramı sonrasında diş hastalıklarının arttığına dikkat çeken Çanakçı, "Genellikle kurban bayramı sonrasında diş rahatsızlıkları artış göstermektedir. Bayramda yoğun et tüketimiyle farklı diş sorunlarından dolayı diş rahatsızlığı ortaya çıkabiliyor. Bundan dolayı da mutlaka tedavi için özellikle diş eti hastalığı ile uğraşan bir hekime başvurulmalıdır" dedi.

Diş rahatsızlığı sonrası hekime başvurulmaması durumunda sağlık sorunlarının artabileceğini vurgulayan Çanakçı, şunları kaydetti:

"Önlem alınmadığı durumlarda gıda gömülmesi oluşabilir. Bu durum daha ilerleyerek dişin kök ucuna kadar olan bölgedeki kemiği eritebiliyor. Daha sonra dişin sallanmasına ve dökülmesine yol açabilir. İlerleyen zamanlarda şiddetli ağrılar da başlıyor. Bunun için kesinlikle dişe tedavi yapılmalı ve oluşan yabancı parçacıkların hekim tarafından giderilmeli."

Muhabir: Eyüp Elevülü

Anadolu Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Ordu haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir