Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Osmaniye haberleri > Kabe’de yapılan 12 tünelin kontrolü bir Türk’e emanet
Osmaniye Haberlerini Takip Et

Kabe’de yapılan 12 tünelin kontrolü bir Türk’e emanet

Güncelleme : 28 Kasım 2011 10:04
Kabe’de yapılan 12 tünelin kontrolü bir Türk’e emanet

Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca Müslümanın hac ve umre ibadetini yapmak için geldiği kutsal şehir Mekke her geçen gün yenileniyor.
Kabe’nin çevresinde başlatılan genişletme çalışmaları ile birlikte ulaşımı kolaylaştırmak için kilo metrelerce uzunluğunda yeni tüneller yapılıyor.
Mekke’nin çeşitli semtlerinden insanların Kabe’ye rahatlıkla gelebilmelerini sağlamak için başlatılan 12 tünel inşaatı (7.017 mt.) devam ediyor.
Tünel inşaatlarının tamamından sorumlu Vedat Başkurt Osmaniyelilerin gururu oldu.
Bir Arap Firması Dar Al Handasa da çalışan tek Türk mühendis olan Vedat Başkurt, internet yolu ile Kabe ve çevresinde devam eden çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.
Başkurt, “Özellikle hac döneminde hacı adaylarının bu kutsal görevlerini rahatlıkla yapabilmelerini sağlamak için inşaat çalışmaları hiç durmadan devam ediyor. Çalışmayı yapan firmanın Kabe ve çevresinde yürüttüğü işlerin kontrolünü yapıyorum. Kabe etrafındaki binalar 4 yıl önce yıkıldı ve hala bu işlemler devam ediyor. Yaklaşık 10 milyon metreküp hafriyat var ve kazı isleri devam ediyor. Ben buradaki tünellerin tamamının sorumlusu olarak çalışıyorum. Bu tünellerin yapılma amacı belli uzaklıktaki semtlerden ibadet için özellikle yaya olarak rahat gelinebilmesini sağlamaktır. Ayrıca herhangi bir durumda yangın v.s de araçlarla su taşınabilsin ve müdahale amaçlıdır. Bunlar toplamda 12 adet olup uzunlukları (900mt.-1100mt.) ve çapları(13 mt ve 16 mt) değişmektedir. Yeni tüneller yapılması planlanmaktadır. Ayrıca resimde bitmiş hali gözüken ve şu anda Kabe’nin hemen yanında devam eden inşaat Kabe’nin devamı olacak.” dedi.
Her yıl Mekke ve özellikle Kabe ve çevresinde yeni çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Vedat Başkurt, “Allah’ın evinde çalışma fırsatı yakaladım. Bu yüzden çok mutluyum. Ayrıca memleketim Osmaniye’yi de çok seviyorum. Bu firmada çalışan tek Türk vatandaşı olarak ülkemi ve Osmaniye’yi temsil etmenin de kıvancını taşıyorum. Allah herkese buraları görmeyi, bu mekânlarda ibadet etmeyi nasip eylesin. Buraya gelecek hemşehrilerime onlara burada yardımcı olabilecek bir kardeşlerinin olduğunu belirtmek isterim.” dedi.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Osmaniye haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir