Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Şanlıurfa haberleri > Dünyanın 5. büyük tüneli Suruç'ta
Şanlıurfa Haberlerini Takip Et

Dünyanın 5. büyük tüneli Suruç'ta

Güncelleme : 06 Ağustos 2012 15:19
Dünyanın 5. büyük tüneli Suruç'ta

Şanlıurfa Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi’nde yer alan ve tamamlandığında dünyanın 5. büyük tüneli olacak Suruç Tüneli’nde çalışmalar devam ediyor. 17 kilometre 185 metre uzunluğundaki tünelin 9 kilometre 750 metresi açıldı. 7 metre 80 santimetre kazı çapı, 7 metre ise iç çapındaki tünelin 190 bin kişiye aş getirmesi bekleniyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Suruç Tüneli'nin son durumu ile ilgili açıklama yaptı. Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na cansuyu getirecek bu dev su tünelini açan tünel delme makinesi ise 8 metre kazı çapına ve 152 metre uzunluğa sahip. Devreye alındığında Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 metreküp su aktaracak olan Suruç Tüneli'nin Türkiye’nin birçok nehirden daha büyük debiye sahip olduğu bildirildi. Açıklamada bu rakamın Türkiye'nin en hızlı akan nehri Çoruh’un yıl içindeki en düşük debisinin yaklaşık iki katı ve en yüksek debisinin de beşte birine yakın olduğu ifade edildi.

Sulanacak toprak parçasının büyüklüğüne dikkat çekilen açıklamada, Suruç Tüneli ile birlikte 8 üniteden oluşan Suruç Ovası Pompaj Sulaması tamamlandığında Suruç Ovası’nda toplam 950 bin dekar tarım arazisi basınçlı olarak yağmurlama ve damla sistemiyle sulanacağı belirtildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen projenin toplam maliyetinin 1,5 milyar lira olduğu kaydedilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Proje kapsamında Suruç Tüneli’nin yanı sıra Suruç Ovası Pompaj Sulaması Ana İletim Kanalı 1. Kısım, Taşbasan Depolaması, Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sağ Sahil Ana Kanalı, Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sol Sahil Ana Kanalı ile Taşbasan Sol Sahil Sulaması 1 ve 2. Kısım ile Taşbasan Sağ Sahil Sulaması Şebekesi de yer almaktadır.”

Öte yandan proje tamamlandığında Suruç Ovası'nın yılda 270 milyon lira ülke ekonomisine katkı sunacağı belirtiliyor. Projenin ekonomiye katkısı yanı sıra işsizlik sorununa da neşter vurması bekleniyor. Fırat suyu ile hayat bulacak olan Suruç Ovası’nda yaklaşık 190 bin kişinin istihdam edileceği tahmin ediliyor.

Cihan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Şanlıurfa haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir