Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Şırnak haberleri > Savaş uçakları sınırda kaçakçıları vurdu
Şırnak Haberlerini Takip Et

Savaş uçakları sınırda kaçakçıları vurdu

Güncelleme : 29 Aralık 2011 13:00
Anahtar kelime giriniz

Türk Savaş uçakları, insansız hava araçlarıyla alınan görüntüler üzerine PKK’lı olduğu zannedilen, katırlarla Kuzey Irak sınırından Türkiye’ye geçmek isteyen kalabalık gruba karşı hava operasyonu düzenledi. Sınırda mazot kaçakçılığı yapan köylüler olduğu ortaya çıkan gruptaki 35 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

SAVAŞ UÇAKLARI SINIRDA KAÇAKÇILARI VURDU (FOTO-GALERİ)

İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü'nün karşısında sınırın Irak tarafında kalabalık bir grubu saptayınca, hava operasyonu başlatıldı. Diyarbakır’dan havalanan savaş uçakları, saat 22.00 sıralarında sınırı geçip Sinat-Haftanin bölgesi’nde katırlarla hareket halinde bulunan grubun üzerine bomba yağdırdı. 

Havanın aydınlanmasıyla birlikte, hava operasyonuna maruz kalan kişilerin PKK’lı değil, Ortasu ve Gülyazı köylerinden Irak'tan kaçak mazot getiren kişiler olduğu ortaya çıktı. Olayın duyulmasının ardından köylüler traktörler ve katırlarla bölgeye giderek cesetleri Ortasu Köyü'ne getirdi.

Bombardıman sırasında katırlardaki yakıt bidonlarının alev aldığı, cesetlerin çoğunun bu nedenle yandığı, bazılarının da sığındıkları kayanın bombadan yıkılınca altında kalıp öldüğü ifade edildi.

İlk belirlemere göre saldırıda 35 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

GENELKURMAY: OLAY YERİ IRAK'IN KUZEYİ
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK'lı teröristlerin Kuzey Irak sınırından geçerek karakol ve üs bölgelerinesaldırı düzenleyeceği istihbaratı alındığı belirtildi. Olayın, Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftani bölgesinde yaşandığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"Bölücü terör örgütü mensuplarının, Irak Kuzeyinden gelerek hududumuza yakın karakol ve üs bölgelerimize eylem yapacağına dair istihbaratın artması üzerine, keşif ve gözetleme gayretleri sınır boylarında artırılmıştır. 28 Aralık 2011 günü saat 18.39’da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir. 

Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.

Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir. Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir."

35 ÖLÜ, 1 YARALI
Şırnak Valiliği, savaş uçaklarının sınırın Irak tarafındaki Sinat- Haftanin kesimindeki bombardımanda ölenler olduğu haberleri üzerine Kriz Merkezi oluşturdu. İlk aşamada ölü sayısının 20'nin üzerinde olduğunu açıklayan Şırnak Valiliği'nden öğle saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, "Irak’ın ilimiz Uludere İlçesi'ne yakın sınırında 28.12.2011 çarşamba günü gerçekleştirilen hava harekatı sonucunda 35 kişi hayatını kaybetmiş 1 kişide yaralanmıştır. Konu ile ilgili gerekli adli ve idari tahkikat başlatılmıştır" denildi. 

KORUCU VE ÖĞRENCİLER VAR
Ölen 35 kişi arasında geçici köy korucuları ile öğrencilerinde bulunduğu öne sürülürken, 3 cesedin Şırnak Devlet Hastanesi'nde olduğu, diğerlerinin köylüler tarafından olay yerinden alındığı belirtildi.

Köylülerin katır sırtında ve traktörlerle önce Irak sınırının sıfır noktasındaki Ortasu Köyü'ne getirilen cesetler, buradan daha büyük köy olan Gülyazı'ya Köyü'ne götürüldü. Köylüler, otopsinin köydeki Sağlık Ocağı'nda yapılmasını istedi.
 

35 KİŞİNİN İSİMLERİ
Hava operasyonunda yaşamını yitiren 36 kişinin isimleri belirlendi. İsimleri açıklananların isimleri şöyle:

Seyit Enç, Özcan Uysal (15), Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü (15), Osman Encü, Şivan Encü, Bilal Encü, Mehmet Ali Tosun, Nadir Alma, Mahsun Encü, Salih Encü, Hakiki Encü, Yüksel Ürek, Salik Ürek, Serhat Encü, Adem And, Savaş Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Erkan Encü, Selman Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü, Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüseyin Encü, Erkan Encü, Zeydin Encü.

 

Savaş uçakları sınırda kaçakçıları vurdu | video.mynet.com


 3 GÜNLÜK YAS İLANI
Kürt halkını duyarlı olmaya çağıran Demirtaş, 3 gün boyunca yas ilan ettiklerini söyledi. Demirtaş,  "Çok açık bir katliam olduğu ortadadır. Bunu örtmeye çalışacaklardır. Eminin şu ana kadar bunu nasıl örteceklerini planlıyorlar. Biz bunun örtülmesine izin vermeyeceğiz. Daha önceki katliamlar gibi olmayacak. Örtemeyecekler. BDP olarak 3 gün boyunca yas ilan ettik. Herhangi bir resmi temasımız olmadı. Kimse bizi aramadı. Savcılara dahi ulaşamıyoruz. Halkımızı duyarlılığa davet ediyoruz. Gün evde oturma günü değildir. Herkes en güçlü şekilde tepkisini ortaya koysun"


ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Şırnak haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir