Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Van haberleri > Karaciğer Sirozu Tanısında Yeni Test
Van Haberlerini Takip Et

Karaciğer Sirozu Tanısında Yeni Test

Güncelleme : 20 Mart 2017 12:35
Karaciğer Sirozu Tanısında Yeni Test

Osman BEKLEYEN/VAN, (DHA)- VAN'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümü Başkanı Doç.Dr. Cumhur Dülger, 3.5 yıllık araştırma ardından karaciğer sirozunun ağırlık derecesini daha basit bir testle belirlenebileceğini ortaya çıkardıklarını söyledi. Daha önce 150 liraya mal olan MELD skorunun yerini Brucella tanısında da kullanılan ve sadece 5 liraya mal olan Wright testi alacak.
Van YYÜ Tıp Fakültesi bilim insanları bir ilke daha imza attı. YYÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Cumhur Dülger, 3.5 yıllık bir araştırmada tıp dünyasına yeni bir teşhis yöntemi kazandırdı. Doç. Dr. Dülger, karaciğer sirozunun ağırlık derecesinin belirlenmesinde tüm dünyada kullanılan MELD skorunun yerine farklı ve pratik bir yöntem bulmak için araştırma başlattı.
MELD SKORU YERİNE WRİGHT TESTİ
Doç. Dr. Dülger, yaptığı çalışmalarda Türkiye ve özellikle Doğu Anadolu bölgesinde yoğun bir şekilde görülen ve hayvandan insana geçen Brucella hastalığının tanısında kullanılan Wright testini karaciğer sirozunun ağırlık derecesini belirlemede kullandı. 250 hasta üzerinde MELD skoru yerine bu testi uygulayan ve takibini yapan Dülger, karaciğer sirozunun ağırlık derecesini belirlemede yüzde 95 oranında başarı sağladı.
150 YERİNE 5 TL
Bulduğu yöntemin hem pratik hemde ucuz olduğunu anlatan Doç. Dr. Dülger, "MELD skoru hem laboratuvar, hem bilgisayar ortamı gerektiriyor. Yaklaşık 150 liraya mal oluyor. Ancak bizim uyguladığımız Wright testi çok pratik bir yöntem. Arazide de çok rahat kullanılabilir. Maliyeti ise sadece 5 lira. Bu yöntem artık karaciğer sirozunun ağırlık derecesini kısa sürede ortaya çıkarmamızı sağlayacak. Alan taramalarımızda hastanın hastaneye gelmesine gerek kalmayacak. Bu araştırmamız da Amerika'daki Archive of Medikal Sciences tıp dergisinin son sayısında yayınlandı" dedi.

Doğan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Van haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir