Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Van haberleri > Van'da Altın Tahvili Ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Günleri Başlıyor
Van Haberlerini Takip Et

Van'da Altın Tahvili Ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Günleri Başlıyor

Güncelleme : 12 Ekim 2017 18:09

- VAN'da yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için Ziraat Bankası aracılığı ile 'Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası' talep toplama işlemi başlatıldı.
Ziraat Bankası'nın Cumhuriyet Caddesi'ndeki şubesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Van Bölge Yöneticisi Ercan Durmuş, Türkiye'de sisteme dahil edilmemiş yastık altında yaklaşık 2 bin 200 ton altın bulunduğunu ve bu tutarın ekonomiye kazandırılmasının önemli olduğunu söyledi. 
Durmuş, "Van'da Beşyol şubesi, Muradiye şubesi ve Erciş şubesi bu işe aracılık edecek. Bu işte bankalar tarafafından 22 ve 24 ayar altınlar alınıyor. Banka aracılık ettiği için eksper bulundurmak zorundayız. Eksper hem ayarını, hem de değerini tespit ediyor. O günkü değeri neyse, onun üzerinden sertifikaya dönüştürülüyor. Sertifikalar müşteriye fiziki olarak teslim edilmiyor. Banka hesabında olan bilgiler, sertifika yerine geçiyor. Bu işin en büyük avantajı vergi yok. Hesap işletim ücreti, herhangi bir masraf talep etmiyoruz. Özellikle altınların çalınmasına karşı oluşan riski ortadan kaldırıyoruz" dedi.
Ercan Durmuş, altın tahvili, altına dayalı kira sertifikasının müşteriye ekonomik anlamda da getirisi olduğunu belirterek, "6 aylık kira oranı, dönemsel yüzde 1.20, yıllık getiri yüzde 2.40’dır. Kupon, kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen yöntemle TL cinsinden aktarılacaktır. Faiz tercih eden yatırımcılar kupon, faiz dışı gelir tercihi olanlar kira geliri elde edecek olup, getiri oranları aynıdır. Altın tahvillerinin, bankamıza satılmak istenmesi durumunda, yüzde 1.5 oranında iskonto uygulanarak bankamız tarafından geri alınabilecek" dedi.

Doğan Haber Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Van haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir