Sitene Ekle
Finans
Spor
Video
Magazin
Erkek
Kadın
Sinema
Sağlık
İlginç Haberler
Teknoloji
Şehir Fırsatları
Yurt Haber > Yalova haberleri > Türkiye'nin 2. kadın valisi Yalova'ya atandı
Yalova Haberlerini Takip Et

Türkiye'nin 2. kadın valisi Yalova'ya atandı

Güncelleme : 17 Ağustos 2011 10:52
Türkiye'nin 2. kadın valisi Yalova'ya atandı

Valiler Kararnamesi ile Yalova Valiliği görevine getirilen Esengül Civelek, Lale Aytaman'ın ardından Türkiye'nin ikinci kadın valisi oldu.

1991–1995 yılları arasında Muğla Valiliği yapan Aytaman'dan 20 yıl sonra Türkiye'nin ikinci kadın valisi Yalova'ya atandı. Daha önce üst düzey pek çok görevde bulunan, Türkiye'nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı unvanını da taşıyan Civelek, Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Yalova Valisi oldu. Civelek, böylece Cumhuriyet tarihinin ikinci kadın valisi unvanını aldı.


1958 yılında Aydın'ın Nazilli ilçesinde doğan Esengül Civelek, 1980'de Maliye Bakanlığı, Hazine Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası İşbirliği Teşkilatı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Dairesi Meslek Memurluğunda göreve başladı. Daha sonra sırasıyla Türkiye Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Uluslararası Haber Ajansı A.Ş, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünde üst düzey görevlerde bulunan Esengül Civelek, 1997 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun bağlı olduğu Devlet Bakanlığından altın madalya, Yardımseverler Derneği Genel Başkanlığından altın berat ile ödüllendirildi. 2 çocuk annesi ve iyi derecede İngilizce bilen Civelek'in eşi İsmet Gürbüz Civelek de 2003 yılında Hatay Valisi iken yaşamını yitirmişti.

Aydın Valiliğinden Adana Valiliği görevine atanan Hüseyin Avni Coş, Bakanlar Kurulu tarafından imzalanan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Valiler Kararnamesi ile Adana'ya atandığını hatırlattı.

Devlet memuru olarak devletin verdiği her görevi yapacağını, Aydın'da görev yaptığı 25 ay boyunca güzel hizmetler yerine getirdiğini ifade eden Coş, ''Adana da ülkemizin güzide illerinden bir tanesidir. Adana'da da aynı şevk ve azimle görevimizi yapacağız. Valilik görevimizi bir başka ilde sürdüreceğiz. Ama nereye gidersem gideyim, Aydınlılarla ve Aydını sevenlerle birlikte olacağız'' diye konuştu.

Anadolu Ajansı

ara
Ara
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

TAKİP ET
MOBİL'DE MYNET
En güncel ve son dakika Yalova haberleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Mynet Yurt Haber servisiyle sizlerle
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir